Dwóch znanych tenisistów pojechało zagrać turniej w Rosji. No i się zaczęło

Janko Tipsarević oraz Viktor Troicki wzięli udział w turnieju w Rosji. Spotkało się to z krytyką Ukraińca. Serbowie nie pozostali dłużni. "Jesteś instagramowym klaunem, który miesza politykę i sport. To nie ma nic wspólnego z wojną" - odpowiedzieli.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Na zdjeciu: Serhij Stachowski i Viktor Troicki Getty Images / Matthew Stockman oraz Paul Harding / Na zdjeciu: Serhij Stachowski i Viktor Troicki
O ile w innych sportach sankcje na Rosję po napaści na Ukrainie są dotkliwe, to w tenisie niekoniecznie. Wciąż rosyjscy i białoruscy zawodnicy mogą startować, ale muszą to robić pod neutralną flagą. Najpoważniejszą sankcją jest brak możliwości organizacji turniejów rangi WTA, ATP oraz ITF.

Nie przeszkadza to jednak w tym, żeby w kraju rządzonym przez Władimira Putina organizowane były turnieje pokazowe. Zdecydowała się w nim wziąć udział dwójka serbskich tenisistów, na co mocno zareagował ukraiński zawodnik.

"Jestem rozczarowany tobą Janko. To smutne widzieć cię w Rosji. Zgaduję, że stawiasz pieniądze ponad moralnością. Taki twój wybór" - napisał Serhij Stachowski.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Świątek już znudziło się odpoczywanie

"Naprawdę? To co powiesz na to, instagramowy bojowniku... Czy ty lub twoi członkowie rodziny bojkotowali lub protestowali w jakimkolwiek stopniu, kiedy siły NATO bombardowały mój kraj, moją rodzinę i moich rodaków jakieś dwadzieścia lat temu?" - odpisał mu Janko Tipsarević.

Nawiązał ten sposób do bombardowania Jugosławii (a właściwie to terenów dzisiejszej Serbii) przez NATO w 1999 roku. Celem operacji Allied Force było zatrzymanie czystek etnicznych na terenie Kosowa, przywrócenia wieloetnicznego charakteru tej prowincji oraz demokratyzację kraju. Operacja uderzyła jednak także w cywili i wedle różnych szacunków zginęło od kilkuset do kilku tysięcy osób niezwiązanych z wojskiem.

Podobną reakcją, co Tipsarević, popisał się Viktor Troicki.

"Przebywanie w kraju moich dziadków jest bezcenne! Jesteś instagramowym klaunem, który miesza politykę i sport. To nie ma nic wspólnego z wojną, ale jeśli o niej wspominasz, to ja i mój brat przeszedł przez całe to g***o i nigdy nie otrzymał wsparcia. Więc proszę, zamknij się" - odpowiedział.

Czytaj więcej:
Pożegnanie z Meksykiem. Rafael Nadal i Casper Ruud dali pokaz na arenie do walki byków

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×