Koszmar powrócił. Kontuzjowany Rafael Nadal odpadł z Australian Open

Koszmar Rafaela Nadala powrócił. Hiszpan znów doznał kontuzji i w środę przegrał z Mackenzie'em McDonaldem w II rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2023. Przed porażką wybronił się za to Felix Auger-Aliassime.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / Diego Fedele / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Dwa pierwsze dni turnieju mężczyzn Australian Open 2023 przebiegły bez dużych niespodzianek. W trzecim doszło do wielkiej sensacji. Z zawodami pożegnał się broniący tytułu i najwyżej rozstawiony Rafael Nadal. Hiszpan doznał kontuzji w trakcie meczu z Mackenzie'em McDonaldem i przegrał z Amerykaninem 4:6, 4:6, 5:7.

Nadal już w pierwszym gemie meczu oddał podanie i były to złe bardzo złego początki dla Hiszpana. W kolejnej fazie spotkania doszły do tego problemy z serwisem, wiele nieczystych forhendów i smecze uderzane w siatkę. Ale to, co najgorsze dla tenisisty z Majorki, miało dopiero nadejść.

Przy stanie 4:6 i 3:5 przy próbie dobiegnięcia do zagrania rywala na twarzy Nadala pojawił się grymas. Hiszpan z niepokojem wskazywał na okolice lewego biodra i poprosił o wizytę fizjoterapeuty. Skorzystał z przerwy medycznej w szatni, a po powrocie na kort był cieniem samego siebie.

Mimo że kulał i nie był w stanie wykonywać sprintów, Nadal podjął jednak rywalizację. W trzeciej partii dzielnie walczył do stanu 5:5. Wówczas został przełamany, a kilka chwil później McDonald zakończył pojedynek.

36-latek z Majorki schodził z kortu z bardzo markotną miną. Po tym, jak z powodu problemów zdrowotnych stracił całą drugą połowę minionego roku, nowy sezon rozpoczął od kolejnej kontuzji.

Tymczasem McDonald, pokonując aktualnie drugiego w rankingu ATP Nadala, odniósł największe zwycięstwo w karierze. W III rundzie 27-letni Amerykanin zmierzy się z lepszym z pary Dalibor Svrcina - Yoshihito Nishioka.

Niewiele zabrakło, aby z turniejem pożegnał się też Felix Auger-Aliassime. Oznaczony numerem szóstym Kanadyjczyk przegrał dwa pierwsze sety meczu z Alexem Molcanem, ale w trzech kolejnych stracił łącznie tylko siedem gemów i ostatecznie po trzygodzinnej potyczce pokonał Słowaka 3:6, 3:6, 6:3, 6:2, 6:2.

Gładkie zwycięstwo wywalczył natomiast Jannik Sinner. Włoch, turniejowa "15", zaserwował sześć asów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, uzyskał pięć breaków i wygrał 6:3, 6:2, 6:2 z Tomasem Martinem Etcheverrym.

W środę z sukcesów cieszyli się też Amerykanie. Rozstawiony z numerem 16. Frances Tiafoe pokonał 6:4, 6:4, 6:1 kwalifikanta Junchenga Shanga. Z kolei w meczu przerwanym we wtorek Michael Mmoh, "szczęśliwy przegrany" z eliminacji, odrobił stratę 0-2 w setach i wygrał z Laurentem Lokolim, graczem z kwalifikacji.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 76,5 mln dolarów australijskich
środa, 18 stycznia

II runda gry pojedynczej:

Felix Auger-Aliassime (Kanada, 6) - Alex Molcan (Słowacja) 3:6, 3:6, 6:3, 6:2, 6:2
Jannik Sinner (Włochy, 15) - Tomas Martin Etcheverry (Argentyna) 6:3, 6:2, 6:2
Frances Tiafoe (USA, 16) - Juncheng Shang (Chiny, Q) 6:4, 6:4, 6:1
Mackenzie McDonald (USA) - Rafael Nadal (Hiszpania, 1) 6:4, 6:4, 7:5