Amerykanie autorami niespodzianek w Australian Open. Turniejowa "dwójka" za burtą

Rozstawiony z numerem drugim Casper Ruud w czterech setach przegrał z Jensonem Brooksbym i odpadł w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2023. W czwartek o niespodzianki pokusili się też inni Amerykanie.

Marcin Motyka
Casper Ruud PAP/EPA / Lukas Coch / Na zdjęciu: Casper Ruud
Trwa dopiero czwarty dzień Australian Open 2023, a w zmaganiach singla mężczyzn nie ma już dwóch najwyżej rozstawionych uczestników. Po tym, jak w środę odpadł Rafael Nadal, turniejowa "jedynka", w czwartek ten sam los spotkał Caspera Ruuda. Oznaczony numerem drugim Norweg po prawie czterogodzinnej batalii przegrał 3:6, 5:7, 7:6(4), 2:6 z Jensonem Brooksbym.

Mecz szybko przerodził się w wojnę na wyniszczenie. Obaj rozgrywali długie i intensywne wymiany z głębi kortu, w których niespodziewanie częściej górą był podejmujący mniejsze ryzyko, ale popełniający mniej błędów i lepiej plasujący zagrania Brooksby.

Amerykanin wyszedł na 2-0 w setach, w trzecim prowadził już 5:2, lecz nie wykorzystał czterech meczboli i przegrał tę partię w tie breaku. 22-latek jednak szybko zapomniał o tym niepowodzeniu. W czwartej odsłonie po trzech przełamaniach rywala objął prowadzenie 5:1, a po chwili, choć ledwo trzymał się na nogach, zakończył spotkanie.

Tym samym Ruud stracił szansę, by po Australian Open awansować na pozycję lidera rankingu ATP. Z kolei Brooksby, pokonując aktualnie trzeciego na świecie Norwega, odniósł największe zwycięstwo w karierze. Kolejnym rywalem 22-letniego Amerykanina będzie rodak, Tommy Paul, który po pięciosetowej potyczce wyeliminował Alejandro Davidovicha, turniejową "30".

W czwartek o niespodzianki pokusili się też inni Amerykanie. Jeffrey John Wolf wygrał 6:1, 6:4, 6:4 z rozstawionym z numerem 23. Diego Schwartzmanem. Z kolei Ben Shelton pokonał 7:6(3), 7:6(3), 7:5 kwalifikanta Nicolasa Jarry'ego. Dla obu to pierwszy w karierach awans do 1/16 finału Australian Open.

Zgodnie z rozstawieniem w III rundzie zmierzą się natomiast Andriej Rublow i Daniel Evans. Oznaczony numerem piątym moskwianin ograł 6:2, 6:4, 6:7(2), 6:3 Emila Ruusuvuoriego i w sobotę stanie naprzeciw Brytyjczyka, turniejowej "25", który bez straty seta poradził sobie z Jeremym Chardym.

Jeffrey John Wolf (USA) - Diego Schwartzman (Argentyna, 23) 6:1, 6:4, 6:4
Tommy Paul (USA) - Alejandro Davidovich Fokina (Hiszpania, 30) 6:2, 2:6, 6:7(4), 6:3, 6:4
Ben Shelton (USA) - Nicolas Jarry (Chile, Q) 7:6(3), 7:6(3), 7:5