Mistrzyni olimpijska wciąż bez strat w Australian Open. Awans byłej liderki rankingu

Belinda Bencić pozostaje bez straconego seta w wielkoszlemowym Australian Open 2023. W sobotę w Melbourne szwajcarska tenisistka rozprawiła się z Włoszką Camilą Giorgi. Czeszka Karolina Pliskova wyeliminowała Warwarę Graczewą.

Belinda Bencić PAP/EPA / Lukas Coch / Na zdjęciu: Belinda Bencić
W sobotę w Australian Open ma miejsce dokończenie III rundy. Do 1/8 finału bez straty seta zameldowała się Belinda Bencić (WTA 10). Szwajcarka pokonała 6:2, 7:5 Camilę Giorgi (WTA 70). W drugim secie Włoszka poderwała się do walki i z 3:5 wyrównała na 5:5. Mistrzyni olimpijska ostudziła jej zapał i w dwóch ostatnich gemach oddała rywalce tylko jeden punkt.

W trwającym godzinę i 40 minut meczu Bencić wykorzystała pięć z 10 break pointów. Zanotowano jej 18 kończących uderzeń i 23 niewymuszone błędy. Giorgi naliczono 20 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki. Szwajcarka podwyższyła na 4-2 bilans spotkań z Włoszką. Złota medalistka olimpijska wyrównała swój najlepszy wynik w Melbourne z 2016 roku. O ćwierćfinał zmierzy się z Aryną Sabalenką.

Karolina Pliskova (WTA 31) wygrała 6:4, 6:2 z Warwarą Graczewą (WTA 97). W ciągu 77 minut Czeszka posłała sześć asów i wywalczyła 28 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie dała rywalce żadnej szansy na przełamanie, a sama wykorzystała trzy z siedmiu break pointów. Była liderka rankingu w Australian Open doszła do półfinału w 2019 roku. Może się pochwalić dwoma wielkoszlemowymi finałami, które osiągnęła w US Open 2016 i Wimbledonie 2021.

Kolejną rywalką Pliskovej będzie Shuai Zhang (WTA 22), która w 63 minuty pokonała 6:3, 6:2 Katie Volynets (WTA 113). Chinka zgarnęła 27 z 35 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Spotkanie zakończyła z dorobkiem 20 kończących uderzeń przy 13 niewymuszonych błędach. Amerykanka miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek. Zhang obroniła jeden break point i spożytkowała cztery z pięciu okazji na przełamanie. Chinka powalczy o drugi ćwierćfinał w Melbourne (2016).

Donna Vekić (WTA 64) oddała cztery gemy Nurii Parrizas-Diaz (WTA 75). W ciągu 64 minut Chorwatka zaserwowała pięć asów i wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. Po jej stronie zapisano 20 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Hiszpanka pokusiła się o 12 piłek wygranych bezpośrednio przy 21 pomyłkach.