Totalna demolka w meczu Igi Świątek!

Iga Świątek nie miała litości dla Cristiny Bucsy w Australian Open 2023. Polska tenisistka rozbiła Hiszpankę i błyskawicznie zameldowała się w kolejnej rundzie wielkoszlemowej imprezy w Melbourne.

Iga Świątek Getty Images / James Ross / Na zdjęciu: Iga Świątek
W poprzednich rundach Australian Open Iga Świątek nie oddała seta Jule Niemeier i Camili Osorio. W piątek liderka rankingu zmierzyła się z Cristiną Bucsą, która w turnieju głównym wyeliminowała po trzysetowych meczach Evę Lys i Biancą Andreescu, mistrzynię US Open 2019. Polka nie dała Hiszpance żadnych szans i rozbiła ją 6:0, 6:1.

Świątek szybko pokazała siłę swojego returnu i uzyskała przełamanie na 2:0. Bucsa była na korcie bezradna. Liderka rankingu grała dla niej za szybko i za dokładnie. Wpakowany w siatkę forhend kosztował Hiszpankę kolejną stratę podania. Polka jednym uderzeniem potrafiła zepchnąć rywalkę do głębokiej defensywy. Raszynianka poszła za ciosem i zaliczyła trzecie przełamanie. Set dobiegł końca, gdy Bucsa nie wytrzymała kolejnej wymiany i zepsuła forhend.

W gemie otwierającym II partię Świątek miała delikatne problemy. Od 0-30 zdobyła cztery punkty z rzędu. Później na korcie trwała jej całkowita dominacja. Bucsa próbowała coś zmieniać. Kilka razy poszła do siatki, ale Polka bezlitośnie ją minęła i ostudziła jej zapał. Zestresowana Hiszpanka w czwartym gemie oddała podanie podwójnym błędem. Honorowego gema zdobyła przy stanie 0:6, 0:5 i otrzymała owację od kibiców. Świątek nie pozwoliła sobie na żaden przestój. Na zakończenie spotkania Bucsa wyrzuciła bekhend.

Mecz trwał zaledwie 55 minut. Świątek oddała rywalce tylko 19 punktów, a sama zdobyła ich 52. Polka nie musiała bronić żadnych break pointów, a sama wykorzystała pięć z 10 szans na przełamanie. Posłała 15 kończących uderzeń przy sześciu niewymuszonych błędach. Bucsa miała cztery piłki wygrane bezpośrednio i 21 pomyłek.

Świątek i Bucsa po raz pierwszy zmierzyły się w zawodowym tenisie. W przeszłości trafiły na siebie w juniorskim turniej w Chorwacji. Polka pokonała wtedy Hiszpankę 6:4, 4:6, 6:0.

Bucsa po raz pierwszy doszła do III rundy wielkoszlemowego turnieju. W Melbourne wygrała pięć meczów. Przeszła trzystopniowe kwalifikacje. Nie oddała w nich seta Australijce Kaylah McPhee, Amerykance Ashlyn Krueger i Japonce Nao Hibino. Hiszpanka po raz drugi wzięła udział w turnieju głównym Australian Open. Przed rokiem odpadła w I rundzie.

Kolejną rywalką Świątek będzie Jelena Rybakina, mistrzyni Wimbledonu. Mecz odbędzie się w niedzielę. W sezonie 2021 w Ostrawie Polka wygrała 7:6(5), 6:2. 24 grudnia ubiegłego roku tenisistki spotkały się w towarzyskim turnieju World Tennis League w Dubaju. Zdecydowanie lepsza była wtedy Rybakina (6:3, 6:1).