Wielkoszlemowa mistrzyni rozbita w Madrycie. Wygrane Czeszek

Tylko 58 minut trwało spotkanie Sofii Kenin z Maryną Zaniewską w turnieju WTA 1000 w Madrycie. Mistrzyni Australian Open 2020 była bezradna w starciu z Belgijką.

Linda Fruhvirtova Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Linda Fruhvirtova
Sofia Kenin (WTA 138) nie ma szczęścia do turnieju w Madrycie. Dwa wcześniejsze starty zakończyła na I rundzie (2019, 2022). Tym razem również nie wygrała meczu. We wtorek uległa 0:6, 3:6 Marynie Zaniewskiej (WTA 75), a spotkanie trwało zaledwie 58 minut.

Pierwszych osiem gemów padło łupem Zaniewskiej. W końcówce drugiej partii Kenin poderwała się do walki i z 1:5 zbliżyła się na 3:5. Na więcej rywalka jej nie pozwoliła. W całym meczu Belgijka zdobyła 20 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Kolejną rywalką Zaniewskiej będzie Ludmiła Samsonowa.

Kenin w 2020 roku triumfowała w Australian Open i osiągnęła finał Rolanda Garrosa. W kolejnych sezonach grała coraz gorzej. W 2022 walczyła ze zdrowotnymi problemami i zakończyła go na 235. miejscu w rankingu. W 2023 do tej pory wygrała dziewięć meczów, z czego trzy w drodze do półfinału w Hobart.

Karolina Muchova (WTA 52) pokonała 6:2, 6:2 Anett Kontaveit (WTA 87). W ciągu 81 minut Czeszka odparła cztery z pięciu break pointów i spożytkowała pięć z dziewięciu szans na przełamanie. Estonka w czerwcu ubiegłego roku została wiceliderką rankingu. W obecnym sezonie do tej pory wygrała dwa mecze (bilans 2-5). W poprzedniej edycji turnieju w Madrycie Kontaveit nie zagrała, bo przeszła zakażenie COVID-19. Problemy zdrowotne ciągle ją prześladują.

Linda Fruhvirtova (WTA 58) wygrała 6:3, 7:5 z Katie Volynets (WTA 103). Czeszka zniwelowała cztery z pięciu break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z dziewięciu szans na przełamanie. Kolejną rywalką 17-letniej tenisistki będzie Łotyszka Jelena OstapenkoJulia Putincewa (WTA 51) wróciła z 0:2 w pierwszym secie i pokonała 6:4, 6:4 Claire Liu (WTA 55).

Rebecca Marino (WTA 79) zwyciężyła 7:6(1), 6:4 Lin Zhu (WTA 39). W pierwszym secie Chinka ruszyła w pogoń i z 0:3, 15-40 wyszła na prowadzenie 6:5 i serwowała. Kanadyjka zaliczyła przełamanie i doprowadziła do tie breaka, a w nim była wyraźnie lepsza. W drugiej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Marino uzyskała na 4:3.