Rewelacyjny Chińczyk nie przesunął kolejnej granicy. Kwalifkant w półfinale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Chema Moya / Na zdjęciu: Asłan Karacew
PAP/EPA / Chema Moya / Na zdjęciu: Asłan Karacew

Asłan Karacew awansował do półfinału rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. W czwartek kwalifikant bez straty seta pokonał pierwszego w dziejach Chińczyka w 1/4 finału imprezy Masters 1000, Zhizhena Zhanga.

W tym artykule dowiesz się o:

Zhizhen Zhang podczas turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie przesuwał kolejne granice i został pierwszym w dziejach Chińczykiem w ćwierćfinale imprezy tej rangi. Kolejnego historycznego osiągnięcia jednak nie wywalczył, bo w czwartek, w meczu o półfinał, przegrał 6:7(3), 4:6 z Asłanem Karacewem, graczem z eliminacji.

W pierwszym secie meczu był wyrównany, choć z nieznaczną przewagą Zhanga. Obaj jednak świetnie spisywali się przy własnych serwisach i doszło do tie breaka.

Przed nim Chińczyk mógł być dobrej myśli, bo w Madrycie wygrał wszystkie dodatkowe rozgrywki, jakie rozegrał (cztery). W czwartek także zaczął dobrze i wyszedł na prowadzenie 3-0, lecz następnie przegrał siedem punktów z rzędu, w tym na koniec popełnił podwójny błąd serwisowy, i w efekcie całą partię.

Po wygraniu pierwszego seta Karacew poszedł za ciosem i na początku drugiego uzyskał przełamanie. Od tego momentu tenisista z Władykaukazu skupił się na utrzymywaniu własnego serwisu. Robił na tyle skutecznie i konsekwentnie, że nie dał rywalowi żadnej szansy na odrobienie strat i zakończył mecz jako zwycięzca.

Pojedynek trwał 101 minut. W tym czasie Karacew zaserwował trzy asy, ani razu nie został przełamany, wykorzystał jednego z dwóch break pointów, posłał 29 zagrań kończących i popełnił osiem niewymuszonych błędów. Z kolei Zhangowi naliczono cztery asy, 11 uderzeń wygrywających oraz siedem pomyłek własnych.

Tym samym Karacew został drugim kwalifikantem, który dotarł do 1/2 finału Mutua Madrid Open (w 2002 roku dokonał tego Fabrice Santoro). W swoim debiutanckim półfinale na poziomie Masters 1000 29-latek z Władykaukazu zmierzy się z lepszy z pary Jan-Lennard Struff - Stefanos Tsitsipas.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania) ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 7,705 mln euro czwartek, 4 maja