Rewanż za kwalifikacje w półfinale. Lucky loser zagra o tytuł

Jan-Lennard Struff, "szczęśliwy przegrany" z eliminacji, zagra o tytuł w rozgrywanym na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. W piątek Niemiec pokonał Asłana Karacewa, któremu uległ w kwalifikacjach.

Marcin Motyka
Jan-Lennard Struff PAP/EPA / Chema Moya / Na zdjęciu: Jan-Lennard Struff
Gdy 25 kwietnia w decydującej rundzie eliminacji Jan-Lennard Struff uległ Asłanowi Karacewowi, z pewnością nie sądził, że jeszcze zmierzy się z tym rywalem podczas turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. Tymczasem sprawy przyjęły niesamowity obrót. Niemiec wszedł do drabinki jako tzw. "szczęśliwy przegrany" i dotarł aż do półfinału, gdzie trafił na... Karacewa. Co więcej - w piątek wziął rewanż za porażkę sprzed dziesięciu dni i zwyciężył 4:6, 6:3, 6:4.

Struff rozpoczął mecz odważnie i ofensywnie, dzięki temu już przy stanie 2:1 zdobył przełamanie. Następnie jednak przegrał pięć gemów z rzędu, co kosztowało go porażkę w całym secie. Z kolei w drugiej partii Niemiec znów szybko wywalczył breaka, lecz tym razem nie oddał przewagi.

Im dłużej trwał mecz, tym zarysowywała się większa fizyczna przewaga Struffa. Decydujący moment spotkania nastąpił w piątym gemie decydującego seta, gdy przy break poincie dla Niemca Karacew posłał forhend w aut.

Struffowi do triumfu wówczas brakowało "tylko" trzech wygranych gemów serwisowych. Ale Karacew, mimo problemów nie zamierzał się poddawać. 29-latkowi nie pomogło jednak ani skracanie wymian, ani przerwa medyczna. Niemiec utrzymał przewagę i mógł cieszyć się z życiowego sukcesu.

Mecz trwał dwie godziny i 18 minut. W tym czasie Struff zaserwował 15 asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z dziewięciu break pointów, posłał 37 uderzeń wygrywających i popełnił 22 niewymuszone błędy. Karacewowi naliczono trzy asy, 31 zagrań kończących oraz 13 pomyłek własnych.

Tym samym 33-letni Struff drugi raz w karierze wystąpi w finale turnieju głównego cyklu w singlu. W poprzednim, w 2021 roku w Monachium, przegrał z Nikołozem Basilaszwilim.

O tytuł w Madrycie, w niedzielę, Niemiec zmierzy się z najwyżej rozstawionym i broniącym tytułu Carlosem Alcarazem. Będzie to ich trzeci pojedynek. Bilans wynosi 1-1.