Niepewna, ale z awansem. Amerykanka rywalką Igi Świątek

Coco Gauff nie uniknęła problemów, ale nie oddała seta Słowaczce Annie Karolinie Schmiedlovej. Amerykańska tenisistka zameldowała się w ćwierćfinale Rolanda Garrosa 2023 w Paryżu.

Coco Gauff PAP/EPA / MOHAMMED BADRA / Na zdjęciu: Coco Gauff
19-letnia Coco Gauff (WTA 6) ma za sobą dwa trzysetowe mecze w tegorocznym Rolandzie Garrosie. Na otwarcie złamała opór Hiszpanki Rebeki Masarovej, a w III rundzie zatrzymała 16-letnią Mirrę Andriejewą. W drugi poniedziałek turnieju nie uniknęła problemów z Anną Karoliną Schmiedlovą (WTA 100). Amerykanka pokonała Słowaczkę 7:5, 6:2.

W pierwszym secie Gauff prowadziła 5:2, ale zmarnowała piłkę setową i straciła trzy gemy z rzędu. W jej poczynaniach było sporo nerwowości. W końcówce ustabilizowała swoją grę. Zaliczyła przełamanie na 6:5, a następnie łatwo utrzymała podanie.

W drugiej partii Gauff grała lepiej i od 1:2 zgarnęła pięć kolejnych gemów. Przy 5:2 znów była niepewna, ale tym razem nie pozwoliła rywalce na pogoń. Amerykanka od 15-40 zdobyła pięć punktów z rzędu. Wykorzystała już pierwszą piłkę meczową.

Mecz trwał 91 minut. Gauff popełniła siedem podwójnych błędów i nie miała ani jednego asa. Zdobyła 30 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Została przełamana trzy razy, a wykorzystała sześć z 10 break pointów. Amerykanka posłała 22 kończące uderzenia i zrobiła 22 niewymuszone błędy. Schmiedlova miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek.

Schmiedlova imprezę rozpoczęła od wyeliminowania rozstawionej z numerem 11. Weroniki Kudermetowej. Następnie odprawiła Hiszpankę Alionę Bolsovą i Amerykankę Kaylę Day. Słowaczka po raz pierwszy awansowała do IV rundy wielkoszlemowego turnieju. Tenisistka z Bratysławy znana jest polskim kibicom. W swoim dorobku ma trzy tytuły w WTA Tour. Jeden z nich zdobyła w Katowicach w 2015 roku.

Dla Gauff jest to 15. start w wielkoszlemowej imprezie. Awansowała do czwartego ćwierćfinału, trzeciego w Rolandzie Garrosie (2021, 2022). Tę fazę zanotowała jeszcze w US Open 2022. Amerykanka w swoim dorobku ma trzy tytuły w WTA Tour. Wywalczyła je w Linzu (2019), Parmie (2021) i Auckland (2023).

Gauff przed rokiem w Paryżu osiągnęła pierwszy wielkoszlemowy finał. Przegrała w nim z Igą Świątek. Tym razem do starcia tych tenisistek dojdzie już w ćwierćfinale. Bilans ich wszystkich meczów to 6-0 dla Polki (12-0 w setach).

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 49,6 mln euro
poniedziałek, 5 czerwca

IV runda gry pojedynczej:

Coco Gauff (USA, 6) - Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) 7:5, 6:2

Program i wyniki turnieju kobiet

Ukrainka wróciła po przerwie macierzyńskiej i robi furorę w Paryżu!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Coco Gauff awansuje do półfinału Rolanda Garrosa 2023?