Niesłychany maraton Brazylijki z Hiszpanką. Spokojny awans Jabeur

Brazylijka Beatriz Haddad Maia i Hiszpanka Sara Sorribes stoczyły prawie czterogodzinną batalię o miejsce w ćwierćfinale Rolanda Garrosa 2023 w Paryżu. Bez problemów do kolejnej rundy awansowała Tunezyjka Ons Jabeur.

Beatriz Haddad Maia PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Beatriz Haddad Maia
W poniedziałek ma miejsce dokończenie IV rundy Rolanda Garrosa. Ons Jabeur (WTA 7) w ostatnich miesiącach walczyła z problemami zdrowotnymi. W Paryżu pokazuje bardzo dobry tenis. Tunezyjka pokonała 6:3, 6:1 Bernardę Perę (WTA 36) i osiągnęła pierwszy ćwierćfinał w najważniejszym turnieju na kortach ziemnych.

W ciągu 63 minut Pera zdobyła tylko jeden z 16 punktów przy swoim drugim podaniu. Jabeur obroniła osiem z 12 break pointów i wykorzystała osiem z dziewięciu szans na przełamanie. Tunezyjce naliczono 16 kończących uderzeń i 14 niewymuszonych błędów. Amerykance zanotowano 13 piłek wygranych bezpośrednio i 33 pomyłki.

Pera nigdy wcześniej nie doszła do IV rundy wielkoszlemowej imprezy w singlu. Jabeur jest finalistką Wimbledonu i US Open z ubiegłego sezonu. Ćwierćfinał osiągnęła też w Australian Open 2020. W Paryżu Tunezyjka gra po raz szósty. Wcześniej dwa razy dotarła do IV rundy (2020, 2021).

Niesłychaną bitwę stoczyły Beatriz Haddad Maia (WTA 14) i Sara Sorribes (WTA 132). Brazylijka zwyciężyła 6:7(3), 6:3, 7:5 po trzech godzinach i 51 minutach. Mecz obfitował w zwroty akcji. W pierwszym secie tenisistka z Ameryki Południowej roztrwoniła prowadzenie 5:2. W drugim dla odmiany odrodziła się ze stanu 0:3 i zdobyła sześć gemów z rzędu.

W trzeciej partii emocje również były olbrzymie. Sorribes obroniła trzy piłki meczowe i z 3:5 wyrównała na 5:5. Decydujące słowo należało jednak dla Haddad Mai. Brazylijka wywalczyła dwa ostatnie gemy i zameldowała się w ćwierćfinale.

Sorribes wykorzystała siedem z 13 break pointów. Haddad Maia spożytkowała dziewięć z 17 szans na przełamanie. Brazylijka zdobyła o siedem punktów więcej (127-120). Posłała 65 kończących uderzeń i popełniła 65 niewymuszonych błędów. Hiszpanka miała 35 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek.

26-letnia Sorribes wróciła do rywalizacji po zdrowotnych problemach i po raz pierwszy doszła do 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju w singlu. Haddad Maia we wcześniejszych 11 startach w imprezach tej rangi nie była w stanie dojść dalej niż do II rundy. W środę powalczy o półfinał w Paryżu, a jej rywalką będzie Jabeur.

Tunezyjka i Brazylijka zmierzą się po raz drugi w tym roku. W kwietniu trafiły na siebie w ćwierćfinale w Stuttgarcie. Jabeur byłą wtedy zdecydowanie lepsza (6:3, 6:0).

Program i wyniki turnieju kobiet

Ukrainka wróciła po przerwie macierzyńskiej i robi furorę w Paryżu!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Kto awansuje do półfinału Rolanda Garrosa 2023?