WTA Luksemburg: Schnyder lepsza od Clijsters

Patty Schnyder (WTA 47) pokonała Kim Clijsters (WTA 18) 6:4, 3:6, 7:6(6) i awansowała do ćwierćfinału turnieju BGL Luxembourg Open rozgrywanego w Luksemburgu (z pulą nagród 220 tys. dolarów).

Po przegraniu pierwszego seta w drugim Clijsters wygrała trzy gemy z rzędu od stanu 3:3. W decydującej partii Schnyder prowadziła 2:0 i miała break pointa na 3:0, po tym jak Belgijka popełniła podwójny błąd serwisowy (w sumie miała ich 11). Była liderka światowego rankingu jednak się obroniła i otworzyła konto gemów w secie, a w szóstym gemie odrobiła stratę breaka. Schnyder jednak ponownie przełamała Clijsters i objęła prowadzenie 5:3. Jednak Belgijka, która w znakomitym stylu wróciła do tenisa, wyrównała stan seta na 5:5.

W tiebreaku Schnyder objęła prowadzenie 4-0. Clijsters zbliżyła się na 3-4, ale za chwilę przegrywała 3-5. Szwajcarka prowadziła 5-4 i miała dwa serwisy. Utrzymanie pierwszego dało jej dwie piłki meczowe. Clijsters obroniła jednak obie, 6:6 i 6-6, idealny remis. Kolejny minibreak dał Schnyder jeszcze jedną szansę na zakończenie meczu własnym serwisem. Tym razem ją wykorzystała i po równo dwóch godzinach walki zapewniła sobie awans do ćwierćfinału.

Było to dziewiąte spotkanie obu zawodniczek i drugie w tym roku (bilans 6-3 dla Clijsters). W sierpniu w Cincinnati w dwóch setach zwyciężyła dwukrotna triumfatorka US Open. Belgijka, która w ubiegłym miesiącu wygrała US Open, to pięciokrotna triumfatorka turnieju w Luksemburgu.

Dla Schnyder będzie to czwarty ćwierćfinał tej imprezy. Trzy razy odpadała w tej fazie przegrywając z Magdaleną Malejewą (2000), Francescą Schiavone (2006) i Danielą Hantuchovą (2007). Dla Szwajcarki będzie to czwarty ćwierćfinał w sezonie (bilans 2-1). W maju w dużym turnieju w Madrycie doszła do półfinału pokonując po drodze Nadię Pietrową i Jelenę Jankovic. W czerwcu w Budapeszcie dopiero w finale przegrała z Agnes Szavay.

Z turniejem pożegnała się Carla Suarez (nr 8), która przegrała z Shahar Peer (WTA 38) 6:3, 3:6, 1:6. Izraelka sześć razy przełamała serwis Hiszpanki oraz zdobyła 60 proc. punktów przy swoim podaniu. Suarez, ćwierćfinalistka French Open 2008 i Australian Open 2009, nie udało się zrewanżować rywalce za bolesną porażkę, jaką poniosła w drugiej rundzie tegorocznego US Open (2:6, 0:6).

Szanse na drugi półfinał w sezonie zachowała Daniela Hantuchova (nr 4), która pokonała Lucie Hradecką (WTA 69) 7:5, 3:6, 6:2. Słowaczka w całym spotkaniu, które trwało dwie godziny i 3 minuty, zaserwowała 10 asów oraz wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Półfinalistka Australian Open 2008 i była piąta rakieta świata w tym sezonie przegrała pięć ćwierćfinałów (Ponte Vedra Beach, 's-Hertogenbosch, Stanford, Cincinnati, Seul). Do półfinału doszła w Warszawie, gdzie pokonała Urszulę Radwańską, a przegrała z późniejszą sensacyjną triumfatorką Alexandrą Dulgheru.

Półfinalistka tegorocznego US Open Yanina Wickmayer (nr 5) pokonała Alize Cornet (WTA 44) 7:5, 7:6(6) wykorzystując siedem z dziewięciu break pointów. 19-letnia Belgijka, która w tym sezonie zdobyła dwa tytuły, wystąpi w rozgrywanym po raz pierwszy turnieju Commonwealth Bank Tournament of Champions. W imprezie tej zagra osiem najwyżej klasyfikowanych zawodniczek, które w tym sezonie zdobyły swoje pierwsze tytuły. Wyjątkiem jest tutaj Wiktoria Azarenka, która zakwalifikowała się do Turnieju Mistrzyń.

Katarina Srebotnik (WTA 432) wygrała z Anne Kremer (WTA 864) 2:6, 6:4, 6:0 wykorzystując pięć z 12 break pointów oraz wygrywając 70 proc. piłek przy swoim pierwszym podaniu. Słowenka z powodu licznych problemów zdrowotnych (najpierw kontuzja lewego Achillesa, później kłopoty z prawym barkiem i lewą kostką), długo odkładała swój powrót na korty. Po raz pierwszy pojawiła się w sierpniu w US Open i odpadła w pierwszej rundzie po porażce z Nadią Pietrową. Do turnieju w Lusekmburgu jej tegoroczny bilans wynosił 0-6. Dla mieszkającej w Dubaju Srebotnik od niemal dokładnie roku. W październiku 2008 roku osiągnęła ona ćwierćfinał w Zurychu pokonując Agnieszkę Radwańską, a przegrywając z Flavią Pennettą. Słowenka to półfinalistka turnieju w Luksemburgu z 2002 roku.

34-letnia Kremer, która w 2000 roku zdobyła swoje jedyne tytuły (Auckland, Pattaya), w Luksemburgu wystąpiła po raz 10. Miasto, w którym się urodziła nigdy nie było dla niej szczęśliwe. Aż sześć razy z imprezy tej odpadała w pierwszej rundzie, a nigdy nie udało się jej wygrać dwóch kolejnych spotkań.

BGL Luxembourg Open, Luksemburg
WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 220 tys. dol.
czwartek, 22 października 2009

II runda gry pojedynczej:

Patty Schnyder (Szwajcaria) - Kim Clijsters (Belgia, 2/WC) 6:4, 3:6, 7:6(6)
Daniela Hantuchova (Słowacja, 4) - Lucie Hradecka (Czechy) 7:5, 3:6, 6:2
Yanina Wickmayer (Belgia, 5) - Alize Cornet (Francja) 7:5, 7:6(6)
Shahar Peer (Izrael) - Carla Suarez (Hiszpania, 8) 3:6, 6:3, 6:1
Katarina Srebotnik (Słowenia) - Anne Kremer (Luksemburg) 2:6, 6:4, 6:0

ćwierćfinał gry podwójnej:

Anabel Medina / Carla Suarez (Hiszpania) - Tatjana Malek / Arantxa Parra Santonja (Niemcy/Hiszpania) 6:4, 6:4