Młodość górą nad doświadczeniem. Pierwszy ćwierćfinał Wimbledonu 20-latka

Holger Rune w czterech setach pokonał Grigora Dimitrowa w IV rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2023. Tym samym 20-letni Duńczyk pierwszy raz w karierze awansował do ćwierćfinału tego turnieju.

Marcin Motyka
Holger Rune PAP/EPA / Isabel Infantes / Na zdjęciu: Holger Rune
Doświadczenie na trawie odgrywa najważniejszą rolę. Ta tenisowa maksyma nie potwierdziła się jednak podczas meczu IV rundy Wimbledonu pomiędzy Grigorem Dimitrowem a Holgerem Rune. 32-letni, bardziej ograny na zielonej nawierzchni, Bułgar przegrał z 20-letnim Duńczykiem 6:3, 6:7(6), 6:7(4), 3:6.

Poniedziałkowe spotkanie można podzielić na dwie części. Przez początkowe półtorej godziny przewagę miał Dimitrow. Rozstawiony z numerem 21. Bułgar świetnie serwował, skutecznie używał slajsa i wyszedł na prowadzenie 6:3, 4:2.

Wówczas jednak nastąpił zwrot. W grze Dimitrowa wkradło się więcej niedokładności, podejmował też gorsze decyzje i w efekcie przegrał dwie kolejne partie w tie breakach. W czwartym secie decydujący moment nastąpił przy stanie 3:2 dla oznaczonego "siódemką" Runego, gdy Bułgar oddał podanie, popełniając dwa podwójne błędy serwisowe z rzędu.

- To był zwariowany mecz. Grigoe jest niesamowitym tenisistą i zmusił mnie go gry na granicy możliwości. Ale, jak zawsze, walczyłem do końca, nawet gdy byłem w trudnej sytuacji - powiedział po meczu 20-latek z Gentofte, który w poniedziałek zapisał na swoim koncie 11 asów, 46 zagrań kończących i dwa przełamania.

Dla Runego to trzeci w karierze wielkoszlemowy ćwierćfinał w zaledwie ósmym starcie w turnieju tej rangi, ale premierowy w Wimbledonie (oba poprzednie osiągnął w Rolandzie Garrosie). Został drugim w historii Duńczykiem w tej fazie The Championships po Kurcie Nielsenie (sezony 1953, 1955 i 1958). Jego kolejnym rywalem będzie Carlos Alcaraz.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 44,7 mln funtów
poniedziałek, 10 lipca

IV runda gry pojedynczej:

Holger Rune (Dania, 6) - Grigor Dimitrow (Bułgaria, 21) 3:6, 7:6(6), 7:6(4), 6:3