Nie było na niego mocnych. Historyczny triumf Brytyjczyka w Wimbledonie

W niedzielę wyłonieni zostali juniorscy mistrzowie wielkoszlemowego Wimbledonu 2023 na kortach trawiastych w Londynie. Po raz pierwszy od 1962 roku Brytyjczyk zdobył tytuł w singlu chłopców. Dokonał tego Henry Searle.

Mecze tenisowe Materiały prasowe / Mecze tenisowe
W wielkoszlemowych turniejach odbywa się nie tylko rywalizacja profesjonalistów. O tytuły walczyli również juniorzy. W niedzielę rozegrane zostały mecze finałowe w Wimbledonie.

W turnieju chłopców najlepszy okazał się Henry Searle, który pokonał 6:4, 6:4 Jarosława Demina. Brytyjczyk w obu setach uzyskał po jednym przełamaniu. W trwającym 84 minuty meczu obronił trzy break pointy. Zaserwował dziewięć asów, a jego rywal nie miał żadnego. Searle posłał 22 kończące uderzenia przy 16 niewymuszonych błędach. Deminowi zanotowano 14 piłek wygranych bezpośrednio i 15 pomyłek.

17-latek z Wolverhampton w całym turnieju nie stracił nawet seta. Marsz po tytuł rozpoczął od wyeliminowania najwyżej rozstawionego Juana Carlosa Prado Angelo. Na ten moment gospodarze czekali kilkadziesiąt lat. Searle wygrał Wimbledon w singlu chłopców jako pierwszy Brytyjczyk od czasu Stanleya Matthewsa (1962).

W finale singla dziewcząt Clervie Ngounoue wygrała 6:2, 6:2 z Nikolą Bartunkovą. Amerykanka trzy razy oddała podanie, a wykorzystała siedem z 10 break pointów. Przy siatce zgarnęła 16 z 21 punktów. Naliczono jej 27 kończących uderzeń przy 22 niewymuszonych błędach. Czeszka miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

W deblu juniorów triumf odnieśli Jakub Filip i Gabriele Vulpitta, którzy pokonali 6:3, 6:3 Serba Branko Djuricia i Francuza Arthura Geę. Czech i Włoch odparli trzy break pointy i zaliczyli trzy przełamania.

W deblu juniorek tytuł padł łupem Aleny Kovackovej i Laury Samsonovej, które zwyciężyły 6:4, 7:5 Brytyjki Hannah Klugman i Isabelle Lacy. W pierwszym secie Czeszki wróciły z 0:2. W drugim od 5:1 straciły cztery kolejne gemy, ale dwa ostatnie powędrowały na ich konto.

The Championship, Wimbledon (Wielka Brytania)

finał gry podwójnej juniorów:

Jakub Filip (Czechy) / Gabriele Vulpitta (Włochy) - Branko Durić (Serbia, 6) / Arthur Gea (Francja, 6) 6:3, 6:3

finał gry podwójnej juniorek:

Alena Kovackova (Czechy) / Laura Samsonova (Czechy) - Hannah Klugman (Wielka Brytania) / Isabelle Lacy (Wielka Brytania) 6:4, 7:5