Kolejny maraton w Lozannie. Znamy mistrzynię turnieju

Elisabetta Cocciaretto wygrała czwartą trzysetową batalię w Lozannie (WTA 250). W niedzielę włoska tenisistka pokonała Francuzkę Clarę Burel i zdobyła pierwszy tytuł.

Elisabetta Cocciaretto PAP/EPA / VALENTIN FLAURAUD / Na zdjęciu: Elisabetta Cocciaretto
W poprzednich rundach turnieju w Lozannie Elisabetta Cocciaretto (WTA 42) obroniła dwie piłki meczowe, po jednej w meczach ze Szwajcarką Celine Naef (I runda) i Węgierką Anną Bondar (półfinał). Trzysetowy bój stoczyła też z Argentynką Julią Rierą. Nie inaczej było również w finale. W niedzielę Włoszka zwyciężyła 7:5, 4:6, 6:4 Clarę Burel (WTA 84).

W pierwszym secie Francuzka z 2:5 wyrównała na 5:5, ale w dwóch kolejnych gemach zdobyła tylko punkt. W drugim Burel od 2:3 zgarnęła cztery z pięciu następnych gemów. W trzeciej partii Cocciaretto odrodziła się ze stanu 2:4.

Mecz trwał dwie godziny i 43 minuty. Cocciaretto cztery razy oddała podanie, a wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Zdobyła o cztery punkty więcej (106-102) i podwyższyła na 2-0 bilans spotkań z Burel. W ubiegłym sezonie w chorwackiej miejscowości Makarska (WTA 125) Włoszka wygrała 6:2, 6:4.

Dla Burel był to drugi finał. Pierwszy również osiągnęła w Lozannie. W 2021 roku uległa Słowence Tamarz Zidansek. Cocciaretto wystąpiła w drugim finale w sezonie i zarazem w karierze. W styczniu w Hobart przegrała z Amerykanką Lauren Davis.

Diane Parry cieszyła się z triumfu w deblu w parze z Anną Bondar. W finale Francuzka i Węgierka rozbiły 6:2, 6:1 Aminę Anszbę i Anastazję Detiuc. Dla obu tych tenisistek jest to drugi deblowy tytuł, ale pierwszy wywalczony wspólnie.

Ladies Open Lausanne, Lozanna (Szwajcaria)
WTA 250, kort ziemny, pula nagród 259,3 tys. dolarów
niedziela, 30 lipca

finał gry pojedynczej:

Elisabetta Cocciaretto (Włochy, 2) - Clara Burel (Francja) 7:5, 4:6, 6:4

finał gry podwójnej:

Anna Bondar (Węgry, 3) / Diane Parry (Francja, 3) - Amina Anszba / Anastazja Detiuc (Czechy) 6:2, 6:1

Czy w 2023 roku Elisabetta Cocciaretto zdobędzie kolejny tytuł?