Najlepszy wynik Polaka w sezonie. Wielki powrót w trzecim secie

Kacper Żuk wystąpi w ćwierćfinale zawodów Lotto Kozerki Open 2023. W środowym pojedynku polski tenisista odwrócił losy meczu i pokonał ostatecznie w trzech setach Viktora Durasovicia.

Rafał Smoliński
Kacper Żuk Materiały prasowe / Piotr Kucza / Na zdjęciu: Kacper Żuk
We wtorek Kacper Żuk (ATP 341) udanie powrócił do rywalizacji po dwumiesięcznej przerwie (więcej tutaj). W II rundzie na jego drodze stanął Viktor Durasović (ATP 357), który na inaugurację wyeliminował rozstawionego z "dwójką" Belga Jorisa de Loore. W środę po dwóch godzinach i 22 minutach ze zwycięstwa 6:4, 3:6, 7:5 i awansu do ćwierćfinału cieszył się Polak.

Już pierwsze gemy pokazały, że spotkanie zapowiada się interesująco i wcale nie tak łatwo będzie wskazać faworyta. "Żunio" rozpoczął od przełamania, ale już po zmianie stron rywal miał cztery break pointy. Ostatecznie 24-latek z Nowego Dworu Mazowieckiego utrzymał podanie.

Nasz reprezentant jako pierwszy opanował sytuację przy własnym serwisie (pomogło mu w tym siedem asów). Żuk miał jeszcze szanse na podwyższenie rezultatu. Jednak Durasović odparł break pointy w trzecim i siódmym gemie. Norweg nie był za to w stanie zaskoczyć Polaka na returnie i wrócić do gry w premierowej odsłonie. W 10. gemie nowodworzanin wypracował trzy piłki setowe i natychmiast zwieńczył partię otwarcia.

Odpowiedź ze strony Durasovicia przyszła w drugiej części pojedynku. Żuk nie trafiał już pierwszym podaniem na wysokim procencie i szybko znalazł się w opałach. W drugim gemie sprezentował dwa break pointy przeciwnikowi, a ten zdobył przełamanie. 26-letni Norweg poczuł się pewniej na korcie. Teraz to on był nie do ruszenia przy swoim serwisie. Seta zamknął w dziewiątym gemie, wykorzystując ku temu pierwszą okazję.

Emocje sięgnęły zenitu w trzeciej partii. W pierwszym gemie Żuk oddał serwis podwójnym błędem, ale rozpoczął walkę o powrót do gry. Udało mu się wyjść ze stanu 1:3 na 4:3. Teraz pozostało zadać decydujący cios i wówczas pojawiły się schody. Durasović utrzymał serwis na po 5, a po chwili miał break pointa, którego jednak oddalił nasz reprezentant. W 12. gemie Norweg znów znalazł się pod presją i Polak uzyskał piłkę meczową. W momencie zagrożenia tenisista z Orkdal zepsuł forhend i pojedynek dobiegł końca.

Po trzysetowym spotkaniu Żuk awansował do pierwszego ćwierćfinału rangi ATP Challenger Tour w sezonie 2023. Na taki wynik czekał od 10 miesięcy, gdy w halowym challengerze w niemieckim Ismaningu dotarł do półfinału. W 1/4 finału imprezy Lotto Kozerki Open 2023 zagra w czwartek, a jego przeciwnikiem będzie oznaczony szóstym numerem Szwed Elias Ymer (ATP 181).

Lotto Kozerki Open, Grodzisk Mazowiecki (Polska)