Męczarnie ubiegłorocznego finalisty z kwalifikantem. Sprinty faworytów gospodarzy

Casper Ruud potrzebował czterech setów i ponad trzech godzin walki, by pokonać kwalifikanta Emilio Navę w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2023. W błyskawiczny sposób awansowali Taylor Fritz i Frances Tiafoe.

Marcin Motyka
Casper Ruud Getty Images / Sarah Stier / Na zdjęciu: Casper Ruud
W ubiegłym sezonie Casper Ruud niespodziewanie dotarł do finału US Open. Przed tegoroczną edycją znów nie jest w gronie głównych faworytów, ale ponownie może namieszać. Rywalizację w Nowym Jorku rozpoczął jednak od zaskakujących męczarni z Emilio Navą. Aby pokonać notowanego w drugiej setce rankingu kwalifikanta, Norweg potrzebował trzech godzin i 20 minut gry oraz czterech setów [7:6(5), 3:6, 6:4, 7:6(5)].

Dla 24-latka z Oslo to 200. w karierze wygrany mecz w głównym cyklu. O kolejne zwycięstwo rozstawiony z numerem piątym Norweg powalczy z Zhizhenem Zhangiem.

W imponującym stylu zmagania w turnieju zainaugurował najwyżej klasyfikowany reprezentant gospodarzy, Taylor Fritz. Rozstawiony z numerem dziewiątym Amerykanin w 81 minut pokonał 6:2, 6:1, 6:2 grającego z dziką kartą rodaka, Steve'a Johnsona. Jego następnym przeciwnikiem będzie Juan Pablo Varillas. Peruwiańczyk sprawił niespodziankę i w czterech partiach ograł Miomira Kecmanovicia.

Krótki był też inny amerykański pojedynek pomiędzy rozstawionym a posiadaczem dzikiej karty. Frances Tiafoe, turniejowa "dziesiątka", w 129 minut wygrał 6:2, 7:5, 6:1 z Learnerem Tienem. W II rundzie 25-latek z Maryland zmierzy się z Sebastianem Ofnerem.

Z reprezentantami gospodarzy poradzili sobie rozstawieni Francisco Cerundolo i Laslo Djere. Oznaczony numerem 20. Argentyńczyk pokonał 5:7, 6:4, 6:4, 6:3 kwalifikanta Zachary'ego Svajdę. Z kolei Serb, turniejowa "32", ograł 7:5, 6:4, 6:4 Brandona Nakashimę.

Wymarzony debiut w turnieju wielkoszlemowym zanotował Jakub Mensik. 17-letni Czech, gracz z eliminacji, w czterech setach okazał się lepszy od Gregoire'a Barrere'a. Odpadł natomiast 19-letni posiadacz dzikiej karty, Ethan Quinn, który nie sprostał Bernabe Zapacie.

Asłan Karacew uzyskał sześć przełamań i w dwie godziny wyeliminował Jiriego Leheckę, zeszłotygodniowego finalistę z Winston-Salem, i teraz zmierzy się z Roberto Carballesem. Dziką kartę wykorzystał za to Rinky Hijikata. Australijczyk wygrał z Pawłem Kotowem (7:5, 5:7, 6:3, 7:5).

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 65 mln dolarów
poniedziałek, 28 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Casper Ruud (Norwegia, 5) - Emilio Nava (USA, Q) 7:6(5), 3:6, 6:4, 7:6(5)
Taylor Fritz (USA, 9) - Steve Johnson (USA, WC) 6:2, 6:1, 6:2
Frances Tiafoe (USA, 10) - Learner Tien (USA, WC) 6:2, 7:5, 6:1
Francisco Cerundolo (Argentyna, 20) - Zachary Svajda (USA, Q) 5:7, 6:4, 6:4, 6:3
Laslo Djere (Serbia, 32) - Brandon Nakashima (USA) 7:5, 6:4, 6:4
Asłan Karacew - Jiri Lehecka (Czechy) 6:3, 6:3, 6:3
Juan Pablo Varillas (Peru) - Miomir Kecmanović (Serbia) 1:6, 7:5, 7:5, 6:4
Bernabe Zapata Miralles (Hiszpania) - Ethan Quinn (USA, WC) 6:4, 6:4, 6:3
Jakub Mensik (Czechy, Q) - Gregoire Barrere (Francja) 6:4, 4:6, 7:6(1), 6:2
Rinky Hijikata (Australia, WC) - Paweł Kotow 7:5, 5:7, 6:3, 7:5