Katarzyna Kawa nie podzieliła losu rodaczki. Dwugodzinny bój w Lublanie

Katarzyna Kawa gra dalej w turnieju singla zawodów WTA 125 (WTA Challenger) na kortach ziemnych w Lublanie. We wtorek polska tenisistka stoczyła trzysetowy pojedynek z Dalilą Jakupović.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Getty Images / Robert Prange / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
W poniedziałek bez powodzenia w I rundzie zawodów Zavarovalnica Sava Ljubljana grała Weronika Falkowska (więcej tutaj). We wtorek do rywalizacji przystąpiła Katarzyna Kawa (WTA 251), która nie podzieliła jednak losu swojej koleżanki.

30-letnia kryniczanka zmierzyła się w I rundzie z Dalilą Jakupović (WTA 233). Po dwóch godzinach i 10 minutach Polka pokonała tenisistkę gospodarzy 6:4, 4:6, 6:4 i zameldowała się w 1/8 finału.

Od początku można było się spodziewać wyrównanego spotkania ze sporą liczbą zwrotów akcji. W pierwszym secie obie panie miały swoje szanse. Kawa wróciła ze stanu 1:3 i wyrównała na po 4. To do niej należała końcowa faza partii, w której nie straciła w dwóch kluczowych gemach żadnego punktu.

Gdy nasza reprezentantka rozpoczęła kolejnego seta przełamaniem, wydawało się, że pójdzie za ciosem. Tymczasem przy wyniku 0:2 odpowiedziała przeciwniczka. Jakupović zdobyła pięć gemów z rzędu i to ona była bliżej wygranej w tej części pojedynku. Polka odrobiła jeszcze breaka, lecz w dziesiątym gemie straciła podanie i w efekcie przegrała seta.

Losy meczu rozstrzygnęły się zatem w trzeciej odsłonie. Kawa prowadziła 2:0, ale dwa kolejne gemy wygrała Słowenka. Od stanu po 2 nasza tenisistka postarała się o dwa przełamania i była o krok od sukcesu. Jakupović jeszcze zmniejszyła dystans, ale nie zdołała doprowadzić do remisu. W 10. gemie Polka wykorzystała pierwszego meczbola.

Po trzysetowym spotkaniu Kawa awansowała do II rundy turnieju głównego w Lublanie. W środę poprzeczka pójdzie w górę jeszcze wyżej, ponieważ jej rywalką będzie najwyżej rozstawiona w zawodach Słowaczka Anna Karolina Schmiedlova (WTA 58).

Kawa przystąpi również w środę wraz z Falkowską do rywalizacji w deblu. Polki zostały rozstawione z drugim numerem, a ich przeciwniczkami na inaugurację będą Amerykanka Christina Rosca i Greczynka Sapfo Sakellaridi.

Zavarovalnica Sava Ljubljana, Lublana (Słowenia)