Trzygodzinny finał w Chengdu. Wielki faworyt wybronił się przed porażką

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Getty Images / Elsa / Na zdjęciu: Alexander Zverev

Alexander Zverev wygrał rozgrywany na kortach twardych turnieju ATP 250 w Chengdu. W finale po prawie trzygodzinnym pojedynku Niemiec w trzech setach pokonał Romana Safiullina.

W finale turnieju ATP w Chengdu zmierzyli się Alexander Zverev i Roman Safiullin. Najwyżej rozstawiony Niemiec był zdecydowanym faworytem meczu z debiutującym w spotkaniu o taką stawkę 26-latkiem z Podolska, ale na zwycięstwo musiał bardzo solidnie zapracować. Ostatecznie po dwóch godzinach i 56 minutach zwyciężył 6:7(2), 7:6(5), 6:3.

- W tym tygodniu prezentuje się niesamowicie dobrze, co czyni go niebezpiecznym przeciwnikiem - mówił Zverev o swoim rywalu. I te słowa we wtorek znalazły przełożenie w wydarzeniach na korcie. Odważnie grający Safiullin wygrał pierwszego seta w tie breaku, a w drugim objął prowadzenie 2:0.

Zverev jednak odrobił stratę i doprowadził do drugiego tie breaka, w którym Safiullin nie wytrzymał presji i przy stanie 5-6 popełnił podwójny błąd serwisowy. W trzecim secie decydujący moment nastąpił w czwartym gemie, gdy po serii forhendowych błędów rywala Niemiec uzyskał przełamanie. Tej przewagi już nie oddał i mógł świętować cenny triumf.

Dla 26-letniego Zvereva to 21. w karierze tytuł w głównym cyklu, a drugi w obecnym sezonie po tym, jak w lipcu zdobył trofeum w rodzinnym Hamburgu. Za wygraną w Chengdu Open otrzyma 250 punktów do rankingu ATP i 175,3 tys. dolarów premii finansowej.

Z kolei Safiullinowi na pocieszenie po przegranym finale zostanie 150 "oczek" oraz 102,2 tys. dolarów.

W finale zmagań w grze podwójnej najwyżej rozstawieni Sadio Doumbia i Fabien Reboul pokonali 4:6, 7:5, 10-7 rozstawioną z numerem drugim parę Francisco Cabral / Rafael Matos. Dla Francuzów to pierwszy w karierze tytuł na poziomie ATP Tour.

Chengdu Open, Chengdu (Chiny) ATP 250, kort twardy, pula nagród 1,152 mln dolarów wtorek, 26 września

finał gry pojedynczej:

Alexander Zverev (Niemcy, 1) - Roman Safiullin 6:7(2), 7:6(5), 6:3

finał gry podwójnej:

Sadio Doumbia (Francja, 1) / Fabien Reboul (Francja, 1) - Francisco Cabral (Portugalia, 2) / Rafael Matos (Brazylia, 2) 4:6, 7:5, 10-7