Ruszyła rywalizacja w China Open. Jest pierwsza sensacja

W sobotę rozegrano pierwsze mecze w ramach głównej drabinki zawodów WTA 1000 na kortach twardych w Pekinie. W chińskiej stolicy nie zabrało emocji i zaskakujących rezultatów.

Rafał Smoliński
Yue Yuan Getty Images / VCG / Na zdjęciu: Yue Yuan
Największą niespodzianką dnia była porażka 29. rakiety świata Elise Mertens. Belgijka pewnie wygrała pierwszego seta pojedynku z Yue Yuan, ale potem do głosu doszła reprezentantka Państwa Środka. W drugiej odsłonie tenisistka gospodarzy postarała się o trzy przełamania, a następnie świetnie zaczęła decydującą partię. Belgijka trzykrotnie odrobiła stratę breaka, jednak w dziesiątym gemie Chinka zdobyła rozstrzygające przełamanie.

Po dwóch godzinach i 40 minutach Yuan odniosła sensacyjne zwycięstwo. Pokonała Mertens 3:6, 6:1, 6:4. Aktualna 147. tenisistka według rankingu WTA pokazała, że z zawodniczkami gospodarzy trzeba się liczyć w Pekinie. Nagrodzona dziką kartą Yuan zmierzy się w II rundzie z Włoszką Jasmine Paolini lub Brazylijką Beatriz Haddad Maią.

Trzysetowy pojedynek stoczyły także Petra Martić i Sorana Cirstea. Faworytką zdawała się być notowana na 26. miejscu w świecie Rumunka, ale w końcowej fazie trzeciej partii skuteczniejsza była Chorwatka. 49. rakieta globu nie wyserwowała co prawda wygranej w dziesiątym gemie, jednak potem nie zawiodła w tie-breaku. Zwyciężyła ostatecznie 6:2, 2:6, 7:6(3) i zameldowała się w II rundzie.

Powrót ze stanu 0-1 w setach zaliczyła w sobotę Marta Kostiuk. W premierowej odsłonie Ukrainka dała się całkowicie zaskoczyć Elisabetcie Cocciaretto. Potem jednak nastąpiła świetna odpowiedź w drugiej części pojedynku i sytuacja na korcie zaczęła się odwracać. W trzeciej partii Włoszka miała przewagę breaka, lecz szybko straciła przewagę. To reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów wygrała całe spotkanie 1:6, 6:3, 6:4.

Pierwszą przeciwniczkę poznała rozstawiona z czwartym numerem Jessica Pegula, która na początek otrzymała wolny los. Amerykanka zmierzy się z Anną Blinkową. Rosjanka, obecna 40. tenisistka świata, zwyciężyła klasyfikowaną na 20. pozycji Chorwatkę Donnę Vekić 6:3, 7:5.

Do II rundy awansowała również Tatjana Maria. Niemka potrzebowała siedmiu kwadransów, aby wygrać z Włoszką Martiną Trevisan 6:3, 7:6(2). Na drodze zawodniczki naszych zachodnich sąsiadów stanie teraz Kazaszka Jelena Rybakina lub Chinka Qinwen Zheng.

W sobotę doszło również do pojedynku Warwary Graczewej z Anastazją Potapową. Francuzka wygrała w trzech setach i w II rundzie może być przeciwniczką Igi Świątek, jeśli ta upora się w poniedziałek z Hiszpanką Sarą Sorribes (więcej tutaj).

China Open, Pekin (Chiny)
WTA 1000, kort twardy, pula nagród 8,127 mln dolarów
sobota, 30 września

I runda gry pojedynczej:

Yue Yuan (Chiny, WC) - Elise Mertens (Belgia) 3:6, 6:1, 6:4
Tatjana Maria (Niemcy) - Martina Trevisan (Włochy) 6:3, 7:6(2)
Anna Blinkowa - Donna Vekić (Chorwacja) 6:3, 7:5
Marta Kostiuk (Ukraina) - Elisabetta Cocciaretto (Włochy) 1:6, 6:3, 6:4
Petra Martić (Chorwacja) - Sorana Cirstea (Rumunia) 6:2, 2:6, 7:6(3)

wolne losy: Jessica Pegula (USA, 4); Maria Sakkari (Grecja, 6); Weronika Kudermetowa (16); Anastazja Pawluczenkowa

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)