ATP Bazylea: Gładkie zwycięstwo Federera

Roger Federer (ATP 1) pokonał Oliviera Rochusa (ATP 61) 6:3, 6:4 i awansował do drugiej rundy turnieju Davidoff Swiss Indoors Basel (z pulą nagród 1755 tys. euro).

Federer zaserwował 12 asów, wygrał 32 z 37 piłek przy swoim pierwszym podaniu oraz wykorzystał oba break pointy, jakie miał. Odniósł siódme kolejne zwycięstwo nad 28-letnim Belgiem. Dla tenisisty z Bazylei było to pierwsze spotkanie od zwycięskiego meczu Pucharu Davisa z Włochami, rozegranego w połowie września.

Federer odniósł 30. zwycięstwo w swoim domowym turnieju (bilans 30-6). W latach 2000 i 2001 dochodził w Bazylei do finału, przegrywając odpowiednio z Thomasem Enqvistem i Timem Henmanem. W końcu w latach 2006-2008 wygrywał tę imprezę trzykrotnie z rzędu, w finałach pokonując odpowiednio Fernando Gonzaleza, Jarkko Nieminena i Davida Nalbandiana.

Federer, który latem został ojcem bliźniaczek, zapewnił już sobie miejsce w kończącym sezon Barclay ATP World Tour Finals. Szwajcar w każdym z czterech tegorocznych turniejów wielkoszlemowych dochodził do finału (wygrywając French Open i Wimbledon). 28-letni tenisista wygrał 35 z 37 ostatnich spotkań. Ostatnią porażkę poniósł w finałowym meczu US Open z Juanem Martinem del Potro.

Kolejnym rywalem Federera będzie Andreas Seppi (ATP 51), który pokonał grającego z dziką kartą Stephane Bohliego (ATP 148) 4:6, 6:1, 7:5, wykorzystując sześć z dziewięciu break pointów. Włoch w tym sezonie osiągnął półfinały w Belgradzie i Umag, przegrywając odpowiednio z Novakiem Djokovicem i Juanem Carlosem Ferrero.

Do drugiej rundy awansował Florent Serra (ATP 71), który jako szczęśliwy przegrany z kwalifikacji zastąpił mistrza z Wiednia Jurgena Melzera. Francuz pokonał chorwackiego bombardiera Ivo Karlovica (ATP 38), który zaserwował aż 28 asów. Serra zapisał na swoje konto sześć asów, ale też zaliczył jedyne przełamanie w meczu. Karlovic w drugim secie nie wykorzystał jedynych dwóch break pointów, jakie miał. Serra, który w tym sezonie osiągnął finał w Casablance, wygrał 81 proc. piłek przy swoim serwisie. Karlovic, półfinalista turnieju w Bazylei z 2007 roku, pokonał Serrę w kwietniu w Monte Carlo.

W drugiej rundzie jest już także Radek Stiepanek (nr 5), który w ciągu 68 minut pokonał Rainera Schuettlera (ATP 85) 6:2, 6:0. Czech obronił pięć break pointów, sam zaś wykorzystał pięć z 11 okazji na przełamanie serwisu rywala. Stiepanek odniósł szóste zwycięstwo w ósmym spotkaniu ze Schuettlerem, ale była to ich pierwsza konfrontacja od 2005 roku.

Davidoff Swiss Indoors, Bazylea (Szwajcaria)

I runda gry podwójnej:

Marcelo Melo / Andre Sa (Brazylia) - Simon Aspelin / Paul Hanley (Szwecja/Australia, 4) 7:5, 6:3

Scott Lipsky / Filip Polasek (USA/Słowacja) - Jaroslav Levinsky / Travis Parrott (Czechy/Szwecja) 6:3, 6:4