Trzygodzinny finał w Wiedniu. Jannik Sinner zdetronizował mistrza

Jannik Sinner wygrał rozgrywany na kortach twardych w hali turniej ATP 500 w Wiedniu. W niedzielnym finale po ponad trzygodzinnej batalii Włoch w trzech setach pokonał broniącego tytułu Daniła Miedwiediewa.

Marcin Motyka
Jannik Sinner, mistrz Erste Bank Open 2023 PAP/EPA / Christian Bruna / Na zdjęciu: Jannik Sinner, mistrz Erste Bank Open 2023
.W finale turnieju ATP w Wiedniu zmierzyło się dwóch najwyżej rozstawionych uczestników - Danił Miedwiediew i Jannik Sinner. W spotkaniu o trofeum lepsza okazała "dwójka". Po niesamowitym, trwającym trzy godziny i cztery minuty, pojedynku Włoch pokonał oznaczonego "jedynką" moskwianina 7:6(7), 4:6, 6:3.

Mecz od początku do końca był niezwykle zacięty. Obaj tenisiści rozgrywali długie i intensywne wymiany, po których ręce same składały się do oklasków. W pierwszej partii Sinner odrobił stratę przełamania, następnie obronił dwa setbole i wygrał dramatycznego tie breaka 9-7. Z kolei w drugiej odsłonie Miedwiediew wyszedł na prowadzenie 5:2, by zwyciężyć 6:4.

W trzecim secie Sinner wywarł presję na rywalu. Wygrywając trwającego 18 minut czwartego gema, wyszedł na 3:1, ale po chwili oddał serwis. Jednak przy stanie 3:2 znów przełamał Miedwiediewa i tej przewagi już nie roztrwonił.

Dla Sinnera to dopiero drugie zwycięstwo nad Miedwiediewem w ich ósmej oficjalnej konfrontacji. Co ciekawe, w tym sezonie zmierzyli się już w czwartym finale. Włoch zwyciężył także w Pekinie, z kolei w Miami i w Rotterdamie lepszy był tenisista z Moskwy.

Dla 22-latka z San Candido to dziesiąty w karierze tytuł na poziomie ATP Tour, a czwarty w obecnym sezonie. Za triumf w Erste Bank Open otrzyma 500 punktów do światowego rankingu i 450,6 tys. euro premii finansowej.

Z kolei 27-letni Miedwiediew poniósł 16. porażkę w swoim 36. finale w głównym cyklu. Moskwianin opuści Wiedeń bogatszy o 300 "oczek" oraz ponad 242,4 tys. euro.

W finale zmagań w grze podwójnej rozstawieni z numerem drugim Rajeev Ram i Joe Salisbury pokonali 6:4, 5:7, 12-10 parę Nathaniel Lammons / Jackson Withrow i zdobyli 12. wspólny tytuł, a trzeci w tym sezonie. Ogółem dla 39-letniego Amerykanina to 29. deblowe mistrzostwo w głównym cyklu, a dla 31-letniego Brytyjczyka - 15.

Erste Bank Open, Wiedeń (Austria)
ATP 500, kort twardy w hali, pula nagród 2,409 mln euro
sobota, 28 października

finał gry pojedynczej:

Jannik Sinner (Włochy, 2) - Danił Miedwiediew (1) 7:6(7), 4:6, 6:3

finał gry podwójnej:

Rajeev Ram (USA, 2) / Joe Salisbury (Wielka Brytania, 2) - Nathaniel Lammons (USA) / Jackson Withrow (USA) 6:4, 5:7, 12-10