Carlos Alcaraz wygrał mecz o wszystko. Hiszpan w półfinale ATP Finals

Carlos Alcaraz awansował do półfinału rozgrywanych na korcie twardym w hali w Turynie ATP Finals 2023. W meczu trzeciej kolejki w Grupie Czerwonej Hiszpan w dwóch setach pokonał Daniła Miedwiediewa.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / Alessandro di Marco / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
W trzeciej kolejce rywalizacji w Grupie Czerwonej w ATP Finals Carlos Alcaraz zmierzył się z Daniłem Miedwiediewem, który miał już zagwarantowany awans do finału. Aby również dostać się do 1/2 finału, Hiszpan musiał wygrać. Tenisista z Murcji wykonał zadanie i zwyciężył 6:4, 6:4.

Rozstawiony z numerem drugim Alcaraz od początku grał w sposób bardziej urozmaicony, częściej zmieniał rytm akcji i chętniej atakował przy siatce. Musiał jednak uważać, bo głęboko ustawiony za linią końcową Miedwiediew w każdej chwili jednym zagraniem mógł odmienić losy wymiany.

W piątek to jednak Alcaraz był skuteczniejszy w decydujących momentach. W pierwszym secie, po nieco nerwowym początku, w siódmym gemie do zera przełamał oznaczonego "trójką" Miedwiediewa i dzięki temu wygrał inauguracyjną odsłonę.

Druga partia miała niemal identyczny przebieg - znów o wszystkim zadecydował jeden break w końcówce. Tenisista z Murcji otrzymał go w prezencie od rywala - za sprawą podwójnego błędu serwisowego.

Mecz trwał 80 minut. W tym czasie Alcaraz zaserwował trzy asy, ani razu nie został przełamany, wykorzystał dwa z pięciu break pointów, posłał 22 zagrania kończące i popełnił 11 niewymuszonych błędów. Z kolei Miedwiediewowi zapisano trzy asy, 14 uderzeń wygrywających i osiem pomyłek własnych.

Wygrywając w piątek, Alcaraz wyszedł na prowadzenie 3-2 w bilansie konfrontacji z Miedwiediewem. 20-latek z Murcji został także najmłodszym półfinalistą ATP Finals od 2006 roku, gdy do 1/2 finału dotarł także wówczas 20-letni Rafael Nadal.

To sprawia, że z bilansem dwóch zwycięstw i jednej porażki Alcaraz zakończył Grupę Czerwoną na pierwszym miejscu. Miedwiediew (również bilans 2-1) zajął drugą lokatę. W półfinałach, w sobotę, Hiszpan zmierzy się z Novakiem Djokoviciem, a moskwianin z Jannikiem Sinnerem.