Dwusetowy mecz byłych mistrzów ATP Finals. Danił Miedwiediew pierwszym półfinalistą

Danił Miedwiediew został pierwszym półfinalistą turnieju singla rozgrywanych na korcie twardym w hali w Turynie ATP Finals 2023. W środowy wieczór moskwianin bez straty seta pokonał Alexandra Zvereva.

Marcin Motyka
Danił Miedwiediew PAP/EPA / Alessandro di Marco / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
Po zwycięstwach na inaugurację Danił Miedwiediew i Alexander Zverev zmierzyli się ze sobą w meczu drugiej kolejki rywalizacji w Grupie Czerwonej ATP Finals 2023. Kolejne zwycięstwo w turnieju odniósł rozstawiony z numerem trzecim moskwianin, który pokonał oznaczonego "siódemką" Niemca 7:6(7), 6:4.

Był to pierwszy w tegorocznej edycji ATP Finals mecz dwóch byłych mistrzów tego turnieju. Miedwiediew, triumfator z 2020 roku, od początku przyjął bardziej defensywną taktykę i większość wymian rozgrywał, będąc ustawionym kilka metrów za kortem. Z kolei Zverev, czempion z lat 2018 i 2021, także wolał odbijać z linii końcowej, ale chętniej atakował przy siatce.

Pojedynek rozpoczął się od przełamania dla Miedwiediewa. Zverev jednak odrobił stratę i wyrównał na 3:3. Ostatecznie losy pierwszego seta musiał rozstrzygnąć się w tie breaku, który dostarczył ogromnych emocji.

Decydująca rozgrywka była bardzo wyrównana i obaj mieli swoje szanse. Zverev nie wykorzystał dwóch setboli i na tablicy pojawił się wynik 7-7. Wówczas Niemiec posłał forhend w aut, co oznaczało, iż to Miedwiediew ma piłkę setową, przy której tenisista z Hamburga zepsuł woleja. Tym sposobem trwająca ponad godzinę inauguracyjna partia dobiegła końca.

Druga odsłona przebiegała spokojnie, aż do dziewiątego gema, kiedy Miedwiediew obronił się przełamaniem. Dzięki temu moskwianin wyszedł na prowadzenie 5:4, a Zverev nie wytrzymał presji.

Spięty Niemiec w - jak się okazało - ostatnim gemie mylił się na potęgę. Po serii błędów podarował Miedwiediewowi piłkę meczową i wtedy wyrzucił forhend w aut. Tym samym poniósł 11. porażkę w 18. konfrontacji z tenisistą z Moskwy, a trzecią w ich piątym pojedynku w turniejach ATP Finals.

W ciągu godziny i 45 minut gry Miedwiediew zaserwował cztery asy, jeden raz został przełamany, miał dwa break pointy i oba wykorzystał, posłał 18 zagrań kończących i popełnił tylko sześć niewymuszonych błędów. Zverev natomiast zanotował dziewięć asów, 26 uderzeń wygrywających oraz osiem pomyłek własnych.

Wygrywając w środę, Miedwiediew został pierwszym uczestnikiem ATP Finals 2023 w singlu mającym zapewniony awans do półfinału. Z kolei Zverev w piątek stoczy korespondencyjną rywalizację o promocję z Grupy Czerwonej z Carlosem Alcarazem.