Niesamowity wyczyn Djokovicia i Świątek. "Dominatorzy"

Novak Djoković wygrał ATP Finals, a dwa tygodnie wcześniej po tytuł w WTA Finals sięgnęła Iga Świątek. Profil Opta Ace na platformie X (dawniej Twitter) przekazał ciekawą informację dotyczącą Polki i Serba.

Rafał Smoliński
Iga Świątek i Novak Djoković Getty Images / Na zdjęciu: Iga Świątek i Novak Djoković
Po raz siódmy w karierze Novak Djoković został triumfatorem prestiżowego Turnieju Mistrzów. W niedzielnym finale rozegranym w Turynie Serb pokonał Włocha Jannika Sinnera 6:3, 6:3, rewanżując się za porażkę doznaną wcześniej w fazie grupowej.

Djoković wyśrubował swój rekord, który ustanowił po triumfie w ATP Finals 2022. W tym roku sięgnął po tytuł w wieku 36 lat. To robi wrażenie, bowiem pokazuje, jak świetnie Serb jest przygotowany do rywalizacji.

Dwa tygodnie wcześniej odbył się Turniej Mistrzyń. W meksykańskiej miejscowości Cancun równych sobie nie miała Iga Świątek. Polka wygrała pięć meczów, a w finale nie dała żadnych szans Amerykance Jessice Peguli. Dla 22-latki z Raszyna był to premierowy triumf w WTA Finals.

Serwis Opta Ace na platformie X (dawniej Twitter) podzielił się z kibicami interesującą informacją. Jak wyliczono, różnica wieku między Djokoviciem a Świątek, a więc triumfatorami ATP Finals i WTA Finals w jednym sezonie, jest największa w historii. Wynosi dokładnie 14 lat i 9 dni. "Dominatorzy" - napisano.

Poprzedni rekord ustanowiono w 1987 roku. Wówczas męski turniej Masters wygrał reprezentujący Czechosłowację Ivan Lendl, a po tytuł w Mistrzostwach WTA sięgnęła Niemka Steffi Graf. Różnica wieku między nimi wynosiła dokładnie 9 lat i 99 dni.

Świątek i Djoković zakończyli sezon jako liderzy rankingów. Polka uczyniła to po raz drugi z rzędu. Natomiast Serb dokonał tego po raz ósmy w karierze, co również jest rekordem męskiego touru.

Wielkie wyróżnienie dla Sereny Williams. "Przełamała bariery"