Młoda Serbka postraszyła Polkę. Dwa tie-breaki w ćwierćfinale

Katarzyna Kawa wystąpi w półfinale zawodów ITF World Tennis Tour o puli nagród 100 tys. dolarów na kortach ziemnych w Walencji. W piątek polska tenisistka stoczyła trudny pojedynek z Mią Ristić.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Getty Images / Joaquin Corchero/Europa Press / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
W piątek Katarzyna Kawa (WTA 205) trafiła na Mię Ristić (WTA 366), która do głównej drabinki dostała się poprzez eliminacje. 17-letnia Serbka w drodze do ćwierćfinału odprawiła najwyżej rozstawioną Egipcjankę Mayar Sherif, dlatego można było się spodziewać interesującego pojedynku.

Już pierwszy set dostarczył sporo emocji. Ristić trzykrotnie odrobiła stratę przełamania, a w końcowej fazie premierowej odsłony wyszła na prowadzenie. Kawa nie dała sobie odebrać serwisu w tak ważnym momencie. Ostatecznie decydował tie-break, w którym kryniczanka szybko zbudowała przewagę. Przy drugiej piłce setowej zwieńczyła premierową odsłonę.

Przegrany tie-break podziałał na Ristić negatywnie. Serbka kompletnie nie radziła sobie przy własnym podaniu. Po trzech przełamaniach przegrywała w drugim secie już 1:5 i była o krok od porażki. Mimo tego młoda tenisistka nie poddała się. W ósmym gemie obroniła piłkę meczową, po czym doprowadziła do remisu po 5.

Sytuacja zrobiła się nerwowa, gdy Kawa przegrywała 5:6. Polka obroniła setbola, po czym doprowadziła do tie-breaku. W rozgrywce tej także były emocje. Nasza reprezentantka zmarnowała trzy kolejne piłki meczowe i było 6-6. Po zmianie stron Ristić miała setbola przy własnym podaniu. Wówczas dało znać o sobie doświadczenie jej przeciwniczki, która mądrze rozegrała trzy następne wymiany.

Po dwóch godzinach i 25 minutach Kawa zwyciężyła Ristić 7:6(2), 7:6(7). Dzięki temu wystąpi w półfinale zawodów Open Ciudad de Valencia. Jej sobotnią przeciwniczką będzie rozstawiona z trzecim numerem Rumunka Jaqueline Cristian (WTA 101).

Trzy zwycięstwa odniesione w Walencji oznaczają, że Kawa powróci w poniedziałek do Top 200 rankingu WTA. Nasza tenisistka jest już pewna gry w eliminacjach do wielkoszlemowego Australian Open 2024. Lista zgłoszeń do kwalifikacji do turnieju w Melbourne ukaże się w połowie grudnia.

Open Ciudad de Valencia, Walencja (Hiszpania)