Jest ranking po ATP Finals. Niewiarygodny wyczyn Novaka Djokovicia

W poniedziałek ukazało się najnowsze notowanie rankingu ATP. Wielkim wyczynem może się pochwalić Novak Djoković, który triumfował w ATP Finals 2023. Jak prezentuje się sytuacja Huberta Hurkacza i innych polskich tenisistów?

Rafał Smoliński
Novak Djoković Getty Images / Giampiero Sposito / Na zdjęciu: Novak Djoković
Novak Djoković doznał jednej porażki w grupie, ale w fazie pucharowej był bezlitosny dla rywali. 36-latek z Belgradu pokonał w finale ATP Finals 2023 Jannika Sinnera 6:3, 6:3 i po raz siódmy w karierze został zwycięzcą Turnieju Mistrzów.

Serb wywalczył w Turynie 1300 punktów do rankingu ATP. Dzięki temu powiększył przewagę nad drugim Carlosem Alcarazem, którego pokonał w półfinale. Hiszpan traci do "Nole" już 2390 punktów.

Ale w poniedziałek Djokovicić może się pochwalić innym niewiarygodnym wyczynem. Rozpoczął bowiem 400. tydzień jako lider rankingu ATP. Tego nie osiągnął żaden człowiek w erze tenisa zawodowego.

Czołówka klasyfikacji ATP na koniec sezonu 2023 ukształtowała się w Turynie. Na podium znaleźli się Novak Djoković, Carlos Alcaraz i Danił Miedwiediew. Do Rosjanina mocno zbliżył się Jannik Sinner, który jako pierwszy Włoch zagrał w finale ATP Finals. Piąty jest Andriej Rublow, szósty Stefanos Tsitsipas, siódmy Alexander Zverev, a ósmy Holger Rune.

Najlepszy z Polaków, Hubert Hurkacz, po raz trzeci z rzędu zwieńczy sezon w Top 10. Tym razem wrocławianin zajął dziewiątą pozycję na koniec 2023 roku. Nasz tenisista zagrał w ATP Finals jako rezerwowy, ale nie zdołał pokonać Djokovicia w fazie grupowej i tym samym nie powiększył swojego dorobku.

Drugi z Biało-Czerwonych, Daniel Michalski, spadł w poniedziałek na 268. miejsce. W dół osunęli się również Maks Kaśnikowski (ATP 332) i Kacper Żuk (ATP 409). W piątej setce rankingu ATP są notowani Filip Peliwo (ATP 433) i Martyn Pawelski (ATP 480). Awans na najwyższą w karierze 520. lokatę zanotował Olaf Pieczkowski.

Najlepszym deblistą świata na koniec sezonu 2023 został Austin Krajicek. Amerykanin razem z Chorwatem Ivanem Dodigiem stworzył w tym roku najlepszą parę. Do Top 10 klasyfikacji deblistów powrócili triumfatorzy ATP Finals, Amerykanin Rajeev Ram i Brytyjczyk Joe Salisbury.

Z Polaków najwyżej notowany jest Jan Zieliński. Indywidualnie warszawianin zajmuje 20. lokatę w klasyfikacji deblistów. Natomiast w rankingu najlepszych par sezonu 2023 osiągnął razem z Monakijczykiem Hugo Nysem dziewiąte miejsce.

W najbliższych dniach odbędzie się turniej finałowy Pucharu Davisa, w którym zagra m.in. Novak Djoković. Tenisiści występujący w Maladze nie otrzymają żadnych rankingowych punktów. Można się o nie starać jeszcze w imprezach rangi ATP Challenger Tour oraz ITF World Tennis Tour.