ATP Bazylea: Djokovic przerywa hegemonię Federera

Novak Djokovic (ATP 3) wygrał turniej Davidoff Swiss Indoors Basel, który w niedzielę zakończył się w Bazylei (z pulą nagród 1755 tys. euro). W finale Serb pokonał Rogera Federera (ATP 1) 6:4, 4:6, 6:2.

W pierwszym secie serwujący przy stanie 5:4 Djokovic obronił cztery break pointy, zanim wykorzystał szóstą piłkę setową w trwającym 22 minuty dziewiątym gemie. Cała pierwsza partia trwała 50 minut. W drugim secie wszystko zmierzało w kierunku tiebreaka, jednak w 10 gemie Djokovic przy stanie 15-40 popełnił podwójny błąd serwisowy. W decydującym secie Serb objął prowadzenie 4:0 i do końca kontrolował sytuację. W ten sposób Federer po 19. kolejno wygranych spotkaniach w domowym turnieju znalazł pogromcę.

Djokovic obronił dziewięć z 11 break pointów, sam zaś wykorzystał cztery z ośmiu okazji na przełamanie serwisu Federera.

W ten sposób została przełamana trzyletnia hegemonia Federera w Bazylei. W 2006 roku Szwajcar sięgnął po swój pierwszy tytuł w domowej imprezie pokonując Fernando Gonzaleza w ostatnim finale granym do trzech wygranych setów. Rok później obronił tytuł wygrywając z Jarkko Nieminenem. A w 2008 roku w decydującym meczu okazał się lepszy od Davida Nalbandiana. Poza tym obecny lider światowego rankingu grał jeszcze dwa razy w finale tej imprezy. W 2000 roku przegrał po pięciosetowym boju z Thomasem Enqvistem, a rok później nie sprostał Timowi Henmanowi.

Djokovic, który w meczu półfinałowym z Radkiem Stiepankiem obronił trzy piłki meczowe, w trzecim kolejnym sezonie zdobył co najmniej cztery tytuły. W tym roku wygrał wcześniej turnieju w Dubaju, Belgradzie i Pekinie w finale pokonując odpowiednio Davida Ferrera, Łukasza Kubota i Marina Cilica. Bilans jego finałów to 15-11. Serb odniósł piąte zwycięstwo w 14 spotkaniu z Federerem. W tym sezonie na pięć rozegranych między nimi meczów trzy wygrał Djokovic.

Dla Federera był to 85. finał w karierze (bilans 61-24). W tym roku na siedem finałów wygrał on cztery, w tym podczas French Open i Wimbledonu, pokonując odpowiednio Robina Soderlinga i Andy'ego Roddicka. Tegoroczny bilans Szwajcara to 59-9, w tym 34-7 na kortach twardych.

Był to drugi kolejny finał w Bazylei, w którym spotkali się dwa najwyżej rozstawieni tenisiści (przed rokiem Federer pokonał Nalbandiana) i siódmym w tym sezonie w ATP World Tour z udziałem turniejowej jedynki i dwójki.

Davidoff Swiss Indoors, Bazylea (Szwajcaria)
ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1755 tys. euro
niedziela, 8 listopada 2009

finał gry pojedynczej:

Novak Djokovic (Serbia, 2) - Roger Federer (Szwajcaria, 1) 6:4, 4:6, 6:2

finał gry podwójnej:

Daniel Nestor / Nenad Zimonjic (Kanada/Serbia, 1) - Bob Bryan / Mike Bryan (USA, 2) 6:2, 6:3