Porażki faworytów w Hongkongu. Kolejny thriller utalentowanego Chińczyka

Wysoko rozstawieni Karen Chaczanow i Lorenzo Musetti niespodziewanie odpadli w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP 250 w Hongkongu. 18-letni Juncheng Shang znów wygrał po obronie meczbola.

Marcin Motyka
Karen Chaczanow PAP/EPA / ALI HAIDER / Na zdjęciu: Karen Chaczanow
Po udanej końcówce Karen Chaczanow zakończył zeszły sezon w czołowej "15" światowego rankingu. Nowe rozgrywki rozpoczął jednak od falstartu. W turnieju ATP w Hongkongu, gdzie został rozstawiony z numerem drugim, odpadł już po swoim inauguracyjnym meczu. W środę, w II rundzie (w I rundzie miał wolny los), niespodziewanie przegrał 6:7(2), 6:2, 2:6 z Emilem Ruusuvuorim.

Ruusuvuori w ciągu dwóch godzin i 25 minut gry był bardzo solidny i skuteczny - zaserwował pięć asów, posłał 33 zagrania kończące i wykorzystał trzy z ośmiu piłek na przełamanie.

24-letni Fin, dla którego to 11. w karierze zwycięstwo nad rywalem z Top 20 rankingu ATP, w ćwierćfinale zmierzy się z innym autorem niespodzianki, Pawłem Kotowem. Tenisista z Moskwy wyeliminował oznaczonego numerem szóstym Lorenzo Musettiego.

18-letni Juncheng Shang wygrał drugie spotkanie z rzędu po obronie meczbola. Po tym, jak w poniedziałek pokonał Laslo Djere, w środę w takich okolicznościach uporał się z Botikiem van de Zandschulpem. Po trzech godzinach i 35 minutach rywalizacji Chińczyk zwyciężył 6:7(5), 7:6(2), 7:6(2), mimo że w 12. gemie drugiego seta jego rywal miał piłkę na zakończenie pojedynku.

- Jestem bardzo szczęśliwy i cieszę się tą chwilą - przyznał grający w Hongkongu z dziką kartą Shang, który w pierwszym w karierze ćwierćfinale imprezy głównego cyklu zagra z Francesem Tiafoe'em. Amerykanin, turniejowa "trójka", w środę wygrał z Miomirem Kecmanoviciem.

Bank of China Hongkong Tennis Open, Hongkong (Hongkong)
ATP 250, kort twardy, pula nagród 661,5 tys. dolarów
środa, 3 stycznia

II runda gry pojedynczej:

Frances Tiafoe (USA, 3) - Miomir Kecmanović (Serbia) 6:3, 7:6(4)
Emil Ruusuvuori (Finlandia) - Karen Chaczanow (2) 7:6(2), 2:6, 6:2
Paweł Kotow - Lorenzo Musetti (Włochy, 6) 6:4, 6:3
Juncheng Shang (Chiny, WC) - Botic van de Zandschulp (Holandia) 6:7(5), 7:6(2), 7:6(2)

Dzień trzysetowych meczów i obronionych meczboli w Brisbane. Najwyżej rozstawiony w ćwierćfinale