Hubert Hurkacz poznał rywala w ćwierćfinale. To będzie trudne wyzwanie

Danił Miedwiediew będzie rywalem Huberta Hurkacza w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2024. W poniedziałek rozstawiony z numerem trzecim moskwianin pokonał w czterech setach Nuno Borgesa.

Marcin Motyka
Danił Miedwiediew PAP/EPA / Lukas Coch / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
Z powodu skróconego okresu przygotowawczego i braku rozegranych meczów Danił Miedwiediew był niepewny swojej dyspozycji przed startem Australian Open 2024. I owszem, moskwianin w Melbourne może i jest daleki od optymalnej formy, ale wygrywa, i to jest dla niego najważniejsze. W poniedziałek pokonał 6:3, 7:6(4), 5:7, 6:1 Nuno Borgesa i awansował do ćwierćfinału.

Rozstawiony z numerem trzecim Miedwiediew był zdecydowanym faworytem pojedynku z debiutującym na etapie IV rundy turnieju wielkoszlemowego 26-letnim Borgesem, który w poprzedniej rundzie sprawił sensację i wyeliminował Grigora Dimitrowa. Moskwianin od początku miał przewagę, prowokował wiele błędów Portugalczyka i po niespełna dwóch godzinach gry prowadził 2-0 w setach.

Miedwiediew mógł, a właściwie powinien był, wygrać 3-0. W trzeciej partii prowadził 5:2, ale zmarnował dwie piłki meczowe, po czym nie utrzymał nerwów na wodzy i w niewytłumaczalny sposób przegrał pięć gemów z rzędu.

Tenisista z Moskwy w czwartej odsłonie wrócił jednak na właściwe tory. Szybko przełamał rywala i wyszedł na prowadzenie 3:0. Tym razem nie oddał przewagi. Co więcej - wywalczył kolejnego breaka i zakończył całe spotkanie.

Mecz trwał trzy godziny i siedem minut. W tym czasie Miedwiediew zaserwował 13 asów, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z 13 break pointów, zanotował po 34 zagrania kończące i niewymuszone błędy, a łącznie zdobył 152 punkty, o 22 więcej od Borgesa.

W 1/4 finału rozstawiony z numerem trzecim Miedwiediew zmierzy się z oznaczonym "dziewiątką" Hubertem Hurkaczem. Będzie to szósty mecz pomiędzy tymi tenisistami. Bilans wynosi 3-2 dla Polaka, w tym 1-1 na kortach twardych.

Hurkacza będzie czekać duże wyzwanie. Miedwiediew bowiem to od kilku lat czołowy gracz świata. Aktualnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu ATP, ale w 2022 roku przez 16 tygodni był liderem. Zdobył 20 tytułów w głównym cyklu, w tym jeden wielkoszlemowy (US Open 2021). Zagrał jeszcze w czterech finałach imprez Wielkiego Szlema, z czego dwóch w Melbourne (sezony 2021-22).

Mecz Hurkacza z Miedwiediewem odbędzie się w środę. Godzina rozpoczęcia nie jest jeszcze znana.