Polak nie powtórzy finału Australian Open. Niemiecka niespodzianka

Jan Zieliński i Hugo Nys znaleźli niespodziewanych pogromców w Australian Open 2024. Polsko-monakijska para przegrała na etapie ćwierćfinału turnieju debla z niemieckim duetem Yannick Hanfmann i Dominik Koepfer.

Rafał Smoliński
Jan Zieliński Getty Images / Paul Kane / Na zdjęciu: Jan Zieliński
W ćwierćfinale turnieju debla na drodze oznaczonej siódmym numerem pary Jan Zieliński i Hugo Nys stanęli nierozstawieni Yannick Hanfmann i Dominik Koepfer. Niemcy nie stracili w środę serwisu i po 96 minutach wygrali 6:4, 7:6(3).

To nie był dobry mecz w wykonaniu naszego reprezentanta i jego monakijskiego partnera. Już w trzecim gemie Hanfmann i Koepfer zaatakowali przy serwisie warszawianina i po kilku błędach rywali wypracowali dwa break pointy. Wygrywający forhend dał szybkie przełamanie i ustawił premierową odsłonę.

Niemcy nie dali się zaskoczyć w pierwszym secie. Przez jego znaczną część serwowali bardzo pewnie. Dopiero w dziesiątym gemie pojawiły się pewne trudności. Podający po zwycięstwo w partii Hanfmann zakończył ją dopiero przy czwartej okazji.

Na początku drugiego seta inicjatywa należała do Zielińskiego i Nysa. Jednak w drugim gemie nie udało się im wykorzystać trzech break pointów przy podaniu Koepfera. Potem swoją szansę mieli Niemcy, lecz polsko-monakijski duet uratował serwis w siódmym gemie. W dziesiątym gemie jeszcze raz w opałach znalazł się Koepfer, ale Zieliński i Nys nie wykorzystali na returnie dwóch piłek setowych przy podaniu leworęcznego przeciwnika.

O losach drugiej partii rozstrzygnął zatem tie-break. W rozgrywce tej nasz reprezentant i jego partner nie ustrzegli się błędów. Niemcy byli za to bardzo solidni. Po zepsutych wolejach Nysa odskoczyli na 6-3 i mieli trzy piłki meczowe. Wykorzystali już pierwszą z nich i tym samym wygrali całe spotkanie.

Para Hanfmann i Koepfer to debiutanci na poziomie zawodów Wielkiego Szlema, ale nie znaczy to, że nie mają żadnego doświadczenia w tourze. W 2021 roku zagrali wspólnie w kilku turniejach ATP rozgrywanych w Niemczech. W Melbourne prezentują się znakomicie. Wyeliminowali bowiem obie pary, które grały w finale Australian Open 2023. W czwartek ich przeciwnikami w półfinale będą Włosi Simone Bolelli i Andrea Vavassori.

Natomiast Zieliński i Nys zakończyli występ w turnieju debla na etapie ćwierćfinału. To oznacza, że obronili 360 z 1200 punktów zdobytych w Melbourne w ubiegłym sezonie. Tym samym w poniedziałkowym notowaniu rankingu ATP Polak i Monakijczyk spadną w okolice 25. pozycji.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 86,5 mln dolarów australijskich
środa, 24 stycznia

ćwierćfinał gry podwójnej mężczyzn:

Yannick Hanfmann (Niemcy) / Dominik Koepfer (Niemcy) - Hugo Nys (Monako, 7) / Jan Zieliński (Polska, 7) 6:4, 7:6(3)

Legenda w szoku po meczu Świątek. "Nie mogę sobie wyobrazić, jakie to uczucie"

Czy Jan Zieliński i Hugo Nys osiągną w tym roku wielkoszlemowy finał?