Młody Amerykanin poszedł śladem Huberta Hurkacza. Zdobył pierwszy tytuł na mączce

Najwyżej rozstawiony Ben Shelton w trzech setach pokonał broniącego trofeum Francesa Tiafoe'a w finale turnieju ATP 250 w Houston. Dla 21-letniego Amerykanina to drugi tytuł w głównym cyklu w karierze, a pierwszy na kortach ziemnych.

Marcin Motyka
Ben Shelton Getty Images / Aaron M. Sprecher / Na zdjęciu: Ben Shelton
W finale turnieju ATP w Houston doszło do meczu wymarzonego przez miejscowych kibiców. Naprzeciw siebie stanęło dwóch amerykańskich showmanów - Ben Shelton i Frances Tiafoe. Po dwóch godzinach i 16 minutach interesującej rywalizacji najwyżej rozstawiony Shelton pokonał oznaczonego "trójką" i broniącego tytułu rodaka 7:5, 3:6, 6:4.

Zgodnie z oczekiwaniami - mecz był bardzo interesujący. Choć grali na ceglanej mączce, obaj tenisiści chętnie atakowali i nie bali się ryzykownych akcji przy siatce, często wzbudzając aplauz oglądających.

Spotkanie było też wyrównane. Po dwóch setach był remis 1-1. W decydującej odsłonie rozstrzygający moment nastąpił w czwartym gemie, gdy Shelton przy break poincie posłał fantastyczny bekhend wzdłuż linii. Dzięki temu wyszedł na prowadzenie 3:1 i tej przewagi już nie stracił.

Tym samym 21-letni Shelton poszedł śladem Huberta Hurkacza i - podobnie jak Polak kilka godzin wcześniej w Estoril - zdobył swój pierwszy tytuł na kortach ziemnych. Łącznie to dla niego drugi triumf w cyklu ATP Tour (w październiku zeszłego roku zwyciężył na twardej nawierzchni w Tokio). Za wygraną w Houston otrzyma 250 punktów do światowego rankingu, dzięki którym awansuje na najwyższe w karierze 14. miejsce, i ponad 100,6 tys. dolarów premii finansowej.

Z kolei 26-letni Tiafoe poniósł piątą porażkę w swoim ósmym finale na poziomie ATP Tour. Nie został także pierwszym tenisistą, który obronił tytuł w Houston, od czasu triumfów Steve'a Johnsona z sezonów 2017-18. Za występ w US Men's Clay Court Championship zainkasuje 165 "oczek" oraz 58,7 tys. dolarów.

W finale zmagań w grze podwójnej rozstawieni z numerem czwartym Max Purcell i Jordan Thompson pokonali 7:5, 6:1 parę William Blumberg / John Peers. Dla Australijczyków to czwarty wspólny tytuł, a trzeci w obecnym sezonie. Łącznie 26-letni Purcell ma w dorobku siedem deblowych triumfów w głównym cyklu, a 29-letni Thompson - pięć.

US Men's Clay Court Championships, Houston (USA)
ATP 250, kort ziemny, pula nagród 661,5 tys. dolarów
niedziela, 7 kwietnia

finał gry pojedynczej:

Ben Shelton (USA, 1) - Frances Tiafoe (USA, 3) 7:5, 4:6, 6:3

finał gry podwójnej:

Max Purcell (Australia, 4) / Jordan Thompson (Australia, 4) - William Blumberg (USA) / John Peers (Australia) 7:5, 6:1