Smutne popołudnie Rafaela Nadala. Pożegnanie Hiszpana z Barceloną?

Rafael Nadal w dwóch setach przegrał z Alexem de Minaurem w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 500 w Barcelonie. Dla Hiszpana był to prawdopodobnie ostatni mecz w imprezie, w której zdobył 12 tytułów.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / Enric Fontcuberta / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Po triumfalnym powrocie po trzymiesięcznej przerwie Rafael Nadal tonował nastroje. - Będę potrzebował więcej niż w pierwszej rundzie. To będzie dla mnie test i zobaczymy, jak zareaguję - mówił przed meczem II rundy turnieju ATP w Barcelonie z Alexem de Minaurem. Tego sprawdzianu Hiszpan nie zdał i przegrał z rozstawionym z numerem czwartym Australijczykiem 5:7, 1:6.

Niesiony dopingiem publiczności Nadal rozpoczął mecz od straty podania, ale potem potrafił narzucić rywalowi własne warunki. Hiszpan objął prowadzenie 4:3 i miał nawet break pointa na 5:3, lecz nie wykorzystał szansy. W zaciętej i emocjonującej końcówce lepszy okazał się De Minaur, wygrywając pierwszego seta 7:5.

Druga partia była jednostronna. 37-letni Nadal opadł z sił, zaczął zawodzić go forhend, a nogi nie niosły jak kiedyś. W starciu z szybkim i zwinnym De Minaurem Hiszpanowi zabrakło odpowiednich broni i zdobył zaledwie jednego gema.

Wielce prawdopodobne, że dla Nadala, 12-krotnego mistrza Barcelona Open Banc Sabadell, było to pożegnanie z tym turniejem. Już przed startem wyjawił, że traktuje ten występ w stolicy Katalonii jako ostatni. Z kolei De Minaur został piątym tenisistą, który pokonał Hiszpana w Barcelonie. Wcześniej dokonali tego Alex Corretja (sezon 2003), Nicolas Almagro (2014), Fabio Fognini (2015) i Dominic Thiem (2019).

W innym australijsko-hiszpańskim pojedynku górą także okazał się tenisista z Antypodów. Rozstawiony z numerem 14. Jordan Thompson po ponad trzygodzinnej batalii wygrał 6:4, 2:6, 6:4 z Jaume Munarem. 29-latek z Sydney w III rundzie zmierzy się z oznaczonym "trójką" Casperem Ruudem.

Środa była nieudana dla Francuzów. Rozstawiony z numerem szóstym Ugo Humbert przegrał 4:6, 4:6 z Dusanem Lajoviciem, który w 1/8 finału zmierzy się z Alejandro Davidovichem, turniejową "11". Z kolei Luca van Assche skreczował w pojedynku z Fabianem Marozsanem. Oznaczony numerem 17. Węgier o ćwierćfinał powalczy z Facundo Diazem Acostą.

Barcelona Open Banc Sabadell, Barcelona (Hiszpania)