Kenin lepsza od Jabeur w Rzymie. Zeszłoroczna finalistka awansowała w 11 minut

W interesującym pojedynku II rundy zawodów WTA 1000 w Rzymie Sofia Kenin wygrała w trzech setach z Ons Jabeur. Zbyt wiele czasu na korcie nie spędziła zeszłoroczna finalistka, Anhelina Kalinina, która odniosła zwycięstwo już po dwóch gemach.

Rafał Smoliński
Sofia Kenin PAP/EPA / ETTORE FERRARI / Na zdjęciu: Sofia Kenin
Układ drabinki sprawił, że już w II rundzie międzynarodowych mistrzostw Włoch trafiły na siebie tenisistki, które mają na koncie wielkoszlemowe finały. Triumfatorka Australian Open 2020 i finalistka Rolanda Garrosa 2020, Sofia Kenin, zagrała z finalistką Wimbledonu 2022 i 2023 oraz US Open 2022, czyli Ons Jabeur.

Pojedynek na korcie centralnym przyniósł wielkie emocje. W pierwszym secie Jabeur wróciła ze stanu 2:5, ale końcówka należała do Kenin. W drugiej partii Amerykanka ani razu nie utrzymała serwisu, a dwukrotnie uczyniła to Tunezyjka. Z kolei w trzeciej odsłonie reprezentantka USA przegrywała 0:2, ale szybko doprowadziła do remisu. Decydujący cios Kenin zadała w dziesiątym gemie, dzięki czemu zwyciężyła ostatecznie 7:5, 2:6, 6:4.

Amerykanka awansowała do III rundy zawodów WTA 1000 w Rzymie. W niedzielę jej przeciwniczką będzie Rebecca Sramkova. Słowaczka ma za sobą już cztery pojedynki na Foro Italico i w żadnym z nich nie straciła seta. Najpierw przeszła przez dwustopniowe eliminacje. Potem pokonała Włoszkę Giorgię Pedone, a w piątek wygrała z oznaczoną 26. numerem Brytyjką Katie Boulter 6:4, 7:6(8).

Zeszłoroczna finalistka rzymskiej imprezy, Anhelina Kalinina, rozpoczęła swój występ od pojedynku z rodaczką, Łesią Curenko. Potrwał on zaledwie 11 minut. Niżej notowana z Ukrainek zdecydowała się bowiem skreczować przy stanie 0:2. Kalinina wystąpi w III rundzie, w której w niedzielę zmierzy się z Greczynką Marią Sakkari.

Pierwszy mecz wygrała również dwukrotna mistrzyni włoskiego turnieju, Elina Switolina. Ukrainka rozgromiła byłą piątą rakietę świata Włoszkę Sarę Errani 6:0, 6:2. Jej następną przeciwniczką będzie Anna Kalinska. Rosjanka zwyciężyła zdecydowanie Dunkę Clarę Tauson 6:1, 6:2. Switolina i Kalinska zmierzą się po raz pierwszy w głównym cyklu. Mecz zapowiada się interesująco. Po jego zakończeniu można się spodziewać, że panie nie podadzą sobie ręki, wszak nasi wschodni sąsiedzi ciągle walczą z rosyjskim agresorem.

W III rundzie jest także inna ukraińska tenisistka, Dajana Jastremska. W piątek odwróciła ona losy pojedynku z Laurą Siegemund, zwyciężając Niemkę 4:6, 7:5, 6:2. W drugim secie tenisistka naszych zachodnich sąsiadów zmarnowała prowadzenie 5:2 i dwie piłki meczowe. Zwycięska Jastremska zmierzy się w niedzielę z Białorusinką Aryną Sabalenką.

Piątek okazał się dniem, w którym z turniejem pożegnały się ostatnie reprezentantki Italii. Porażki doznała Sara Errani. Przegrała także Elisabetta Cocciaretto. Nie znalazła ona sposobu na Caroline Garcię, której uległa 2:6, 6:7(5). Tym samym Francuzka spotka się w III rundzie z Amerykanką Danielle Collins.

W sesji wieczornej na korcie centralnym odpadła natomiast pierwsza aktualnie rakieta Włoch, Jasmine Paolini. Stoczyła ona trzysetowy bój z Mayar Sherif, ale w decydującej odsłonie skuteczniejsza była Egipcjanka. To ona zwyciężyła ostatecznie 7:6(4), 2:6, 6:4 i zameldowała się w trzeciej fazie. W niedzielę czeka ją pojedynek z Białorusinką Wiktorią Azarenką, która w piątek zakończyła singlowy występ Magdy Linette.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)
WTA 1000, kort ziemny, pula nagród 4,791 mln euro
piątek, 10 maja

II runda gry pojedynczej:

Anhelina Kalinina (Ukraina, 30) - Łesia Curenko (Ukraina) 2:0 i krecz
Mayar Sherif (Egipt) - Jasmine Paolini (Włochy, 11) 7:6(4), 2:6, 6:4
Caroline Garcia (Francja, 22) - Elisabetta Cocciaretto (Włochy) 6:2, 7:6(5)
Sofia Kenin (USA) - Ons Jabeur (Tunezja, 8) 7:5, 2:6, 6:4
Rebecca Sramkova (Słowacja, Q) - Katie Boulter (Wielka Brytania, 26) 6:4, 7:6(8)
Elina Switolina (Ukraina, 16) - Sara Errani (Włochy, WC) 6:0, 6:2
Anna Kalinska (23) - Clara Tauson (Dania, Q) 6:1, 6:2
Dajana Jastremska (Ukraina, 32) - Laura Siegemund (Niemcy, Q) 4:6, 7:5, 6:2