Po tym, co wstawił rosyjski gwiazdor, Ukraińcy chcą jego dyskwalifikacji

Zdjęcie okładkowe artykułu: Instagram / instagram.com/karenkhachanov/ / Karen Chaczanow
Instagram / instagram.com/karenkhachanov/ / Karen Chaczanow
zdjęcie autora artykułu

Ukraińcy są oburzeni zachowaniem rosyjskiego tenisisty Karena Chaczanowa. Półfinalista Australian Open i US Open miał złamać jedno z zaleceń Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

W tym artykule dowiesz się o:

Ukraiński profil w serwisie "X" przyglądający się powiązaniom rosyjskich sportowców z polityką "Base of Ukrainian sports" zwrócił uwagę na jeden z wpisów w mediach społecznościowych Karena Chaczanowa. Czołowy rosyjski tenisista miał złamać jedną z zasad dotyczących neutralnych sportowców na igrzyskach olimpijskich.

9 maja bieżącego roku, w czasie rosyjskiego święta Dnia Zwycięstwa, na Instagramie Chaczanow zamieścił zdjęcie pomarańczowo-czarnej Wstęgi Świętego Jerzego. W Ukrainie jest ona zakazana, ponieważ symbolizuje rosyjski imperializm i jest używana w propagandzie związanej z rosyjskimi atakami.

Zdjęcie zostało zamieszczone na Instastory, dlatego po 24 godzinach zniknęło z profilu tenisisty. W mediach społecznościowych znalazło się jednak wideo potwierdzające działanie Chaczanowa (zobacz na samym dole).

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: 43-letnia legenda błyszczała na gali w Nowym Jorku

Teraz 26-latek może mieć problemy z dostaniem się na igrzyska olimpijskie. Okazuje się, że białoruscy i rosyjscy sportowcy nie mogą używać tego symbolu. Jest to zapisane w zaleceniach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl-u) dla indywidualnych neutralnych sportowców.

Można w nich przeczytać, że sportowcy mają "powstrzymywać się od wszelkich działań lub komunikacji związanej z flagą narodową, hymnem, godłem lub jakimkolwiek innym symbolem Federacji Rosyjskiej, Republiki Białorusi wspierającym wojnę na Ukrainę". Wśród nich wyszczególniono symbol "Z" czy właśnie barwy Świętego Jerzego.

"Chaczanow powinien zostać wykluczony z turniejów ATP, ITF i igrzysk olimpijskich" - dodaje profil "Base of Ukrainian sports".

Chaczanow to czołowy tenisista świata. W ostatnich latach grał w półfinałach US Open i Australian Open. Ma na koncie także srebrny medal igrzysk olimpijskich z Tokio w singlu. Aktualnie zajmuje 18. miejsce w rankingu ATP. Spośród Rosjan wyżej znajdują się jedynie Danił Miedwiediew i Andriej Rublow.

Czytaj też: -> Ukraiński piłkarz został… Rosjaninem. Mówi o powodach -> Sensacyjnie nie zagra z Hurkaczem. Rosjanie wyśmiewają swoją gwiazdę

Źródło artykułu: WP SportoweFakty