Frustracje i porażka faworyta. Australia po 20 latach ma ćwierćfinalistę Rolanda Garrosa

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Teresa Suarez / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew
PAP/EPA / Teresa Suarez / Na zdjęciu: Danił Miedwiediew

Danił Miedwiediew odpadł w IV rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2024. Moskwianin w czterech setach przegrał z Alexem de Minaurem, który został pierwszym od 20 lat australijskim ćwierćfinalistą turnieju w Paryżu.

Dopiero trzeci raz w karierze Danił Miedwiediew dotrwał do drugiego tygodnia wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Awansu do swojego drugiego ćwierćfinału paryskiego turnieju jednak nie wywalczył. W poniedziałek rozstawiony z numerem piątym moskwianin przegrał 6:4, 2:6, 1:6, 3:6 z oznaczonym "11" Alexem de Minaurem.

Miedwiediew najlepiej zaprezentował się w początkowej fazie meczu. Wywarł presję na przeciwnika, świetnie returnował i już w trzecim gemie zdobył przełamanie, dzięki czemu wygrał pierwszego seta 6:4. Potem było już tylko gorzej.

Od drugiej partii w grę Miedwiediewa wkradło się mnóstwo niedokładności. Wraz z nimi pojawiły się pospiech i frustracja. Efekt był opłakany - w setach numer i trzy tenisista z Moskwy zdobył łącznie zaledwie trzy gemy.

W czwartej odsłonie Miedwiediew jeszcze zerwał się do walki, odrobił stratę przełamania i objął prowadzenie 3:2. To jednak było na tyle, bo już nie powiększył swojego dorobku. Decydujący moment nastąpił przy stanie 3:3, kiedy przy break poincie De Minaur posłał wygrywający forhend. Dzięki temu wyszedł na 4:3, po czym zdobył dwa kolejne gemy i zakończył pojedynek.

Mecz trwał dwie godziny i 49 minut. W tym czasie De Minaur zaserwował siedem asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał siedem z 14 break pointów, posłał 51 zagrań kończących i popełnił 40 niewymuszonych błędów. Z kolei Miedwiediewowi zapisano siedem asów, 27 uderzeń wygrywających oraz 42 pomyłki własne

Dla 25-latka z Sydney to drugi w karierze awans do 1/4 finału turnieju wielkoszlemowego (poprzedni wywalczył w US Open 2020). Został pierwszym australijskim ćwierćfinalistą Rolanda Garrosa od 20 lat i sukcesu jego mentora, Lleytona Hewitta. O miejsce w półfinale powalczy z lepszym z pary Alexander Zverev - Holger Rune.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 53,478 mln euro poniedziałek, 3 czerwca

IV runda gry pojedynczej: Alex de Minaur (Australia, 11) - Danił Miedwiediew (5) 4:6, 6:2, 6:1, 6:3

Źródło artykułu: WP SportoweFakty