Świetne zwycięstwo. Polak zagra o finał Rolanda Garrosa

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Daniel Kopatsch / Na zdjęciu: Tomasz Berkieta
Getty Images / Daniel Kopatsch / Na zdjęciu: Tomasz Berkieta

Tomasz Berkieta znakomicie sobie radzi w juniorskiej edycji wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2024. W czwartek polski tenisistka pokonał Francuza Moise'a Kouame'a 6:3, 6:2 i awansował do półfinału turnieju singla chłopców.

W czwartek Tomasz Berkieta rozegrał czwarty mecz w ramach międzynarodowych mistrzostw Francji i cieszył się z kolejnego zwycięstwa w turnieju juniorów. Tym razem na drodze 17-letniego warszawianina stanął Moise Kouame. Francuz ma zaledwie 15 lat, ale w Paryżu pokazał się z bardzo dobrej strony. Jednak to Polak był faworytem i po 66 minutach zwyciężył ostatecznie 6:3, 6:2.

Początek spotkania był jeszcze wyrównany. Obaj tenisiści uzyskali swoje szanse, ale mieli problemy z wykorzystaniem break pointów. Z czasem Berkieta serwował na wyższym poziomie, a jego rywal popełniał niewymuszone błędy. W szóstym gemie nasz reprezentant z łatwością zdobył przełamanie i natychmiast odskoczył na 5:2. W dziewiątym gemie Polak miał już trzy piłki setowe i przy drugiej okazji zakończył partię.

W drugim secie Kouame miał już duże problemy przy własnym podaniu. Po dwóch przełamaniach Francuz przegrywał 0:3. Co prawda tenisista gospodarzy szybko odrobił jednego breaka, ale po chwili znów stracił serwis. Berkieta pilnował teraz przewagi. W siódmym gemie miał piłkę meczową, lecz przeciwnik jeszcze przedłużył spotkanie. Po zmianie stron Polak już nie czekał i wykorzystał drugiego meczbola.

Berkieta w swoim stylu pokazał w czwartek ofensywny tenis. Skończył 25 piłek i miał 23 niewymuszone błędy. Kouame nie miał takiej mocy. Zanotował tylko siedem wygrywających uderzeń i aż 27 pomyłek. Do tego wywalczył zaledwie 42 ze 106 rozegranych punktów. Nie miał szans, aby uzyskać korzystny rezultat w starciu z reprezentantem Polski.

Już w piątek Berkieta powalczy o finał juniorskiego Rolanda Garrosa 2024. Jego przeciwnikiem będzie 18-letni Lorenzo Carboni. Włoch stracił jak na razie na paryskiej mączce dwa sety. W czwartek postarał się o niespodziankę, bowiem wyeliminował najwyżej rozstawionego Japończyka Rei Sakamoto.