Finały World Tour: Fyrstenberg i Matkowski poza turniejem

Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg ulegli 4:6, 4:6 Czechowi Františkowi Čermákowi i Słowakowi Michalowi Mertiňákowi w meczu decydującym o awansie do deblowego półfinału finałów cyklu ATP World Tour.

Najlepsza polska para gry podwójnej, ósma w światowym rankingu, nie zagra po raz drugi z rzędu o finał Masters. To był ich dziesiąty mecz w tym turnieju i na kolejny poczekają co najmniej rok. Z grupy A wychodzą Mahesh Bhupathi i Mark Knowles oraz Čermák i Mertiňák.

W drugim gemie Fyrstenberg i Matkowski nie wykorzystali dwóch break pointów przy stanie 15-40. W piątym gemie to z kolei rywale Polaków objęli prowadzenie 40-15, ale oni drugiego break pointa zamienili na przełamanie. Čermák i Mertiňák do końca utrzymali swoje podania 10 gema wygrywając do 30.

W drugim secie Polacy cały czas mieli problemy z własnym serwisem. W pierwszym gemie uratował ich wolej Matkowskiego przy stanie 40-40. W piątym i szóstym gemie Čermák i Mertiňák wygrali osiem kolejnych piłek i objęli prowadzenie 4:2. Podobnie, jak w pierwszym secie nie oddali swojego serwisu do samego końca. W 10. gemie przegrywali 15-30, ale zdobyli trzy punkty z rzędu. Przy piłce meczowej Mertiňák zagrał skutecznego woleja forhendowego.

W czwartkowym spotkaniu znacznie gorzej funkcjonował serwis Matkowskiego, który w dwóch poprzednich meczach był jego bardzo mocną stroną. Do tego Polacy słabo returnowali i byli bardzo nieskuteczni przy siatce. W całym meczu, który trwał 70 minut, polscy debliści nie wykorzystali żadnego z trzech break pointów. Čermák i Mertiňák wygrali 73 proc. piłek przy własnym podaniu i dwa razy odebrali Fyrstenbergowi i Matkowskiemu serwis.

Przed rokiem polscy debliści po raz pierwszy wystąpili w półfinale Masters. W tym roku w rozgrywanym po raz pierwszy w Londynie turnieju pokonali liderów rankingu, broniących tytułu Daniela Nestora i Nenada Zimonjicia, potem przegrali w super tie breaku z Bhupathim i Knowlesem. Trzeci mecz był ich zdecydowanie najsłabszym i nie powtórzą swojego ubiegłorocznego osiągnięcia.

Finały ATP World Tour, Londyn
kort twardy w hali
czwartek, 26 listopada 2009

3. kolejka deblowej grupy A
Nestor / Zimonjić - Bhupathi / Knowles 6:4, 7:6(9)
Čermák / Mertiňák - Fyrstenberg / Matkowski 6:4, 6:4

mecze sety
1 Mahesh Bhupathi / Mark Knowles (Indie/Bahama, 3)
2-1
3-3
2 František Čermák / Michal Mertiňák (Czechy/Słowacja, 5)
2-1
4-2
3 Daniel Nestor / Nenad Zimonjić (Kanada/Serbia, 1)
1-2
2-4
4 Mariusz Fyrstenberg / Marcin Matkowski (Polska, 8)
1-2
3-3

wcześniejsze mecze: Fyrstenberg / Matkowski - Nestor / Zimonjić 6:4, 6:4 Bhupathi / Knowles - Čermák / Mertiňák 6:3, 6:3 Bhupathi / Knowles - Fyrstenberg / Matkowski 3:6, 6:4, 10-7 Čermák / Mertiňák - Nestor / Zimonjić 6:3, 6:4