Finały World Tour: Đoković liczy na Söderlinga

Serb Novak Đoković, trzecia rakieta świata, pokonał 7:6, 6:3 Hiszpana Rafaela Nadala, wicelidera rankingu, w meczu ostatniej kolejki fazy grupowej finałów cyklu ATP World Tour w Londynie.

Krzysztof Straszak

Z grupy B do półfinału awansował na razie tylko Robin Söderling, choć... został zepchnięty na drugą pozycję. Jeżeli wieczorem Szwed przegra z Rosjaninem Nikołajem Dawidienką, z rywalizacji odpada Đoković. Obrońca tytułu skomplikował sobie sytuację niespodziewaną porażką z Söderlingiem.

Wiktoria nad obolałym Nadalem (wziął w drugim secie przerwę medyczną) także nie była przekonująca. Serwując na mecz, potrzebował 22-letni Serb trzeciej szansy na jego zakończenie. Wcześniej przeżegnał się demonstracyjnie po tym, jak piłka przetoczyła się po taśmie na stronę hiszpańskiego rywala.

Obaj popełnili w sumie ponad 70 niewymuszonych błędów. Nadal, którzy przegrał trzeci kolejny mecz bez seta na koncie, pobił serbskiego przeciwnika w ilości asów (4-2). Đoković punktował pod siatką (tylko cztery nieudane próby na 21). W drugiej partii dwugodzinnego pojedynku o rezultacie decydowało jedno przełamanie.

To był siódme zwycięstwo nad Nadalem w ich 21. bezpośrednich starciu. Nadal znów odroczył swój 400. wygrany mecz w karierze. W Hiszpanii nie mają wątpliwości, że jubileusz przypadnie na finał Pucharu Davisa (4-6 grudnia w Barcelonie przeciw Czechom).

0-6

wcześniejsze mecze: Söderling - Nadal 6:4, 6:4 Đoković - Dawidienko 3:6, 6:4, 7:5 Söderling - Đoković 7:6(5), 6:1 Dawidienko - Nadal 6:1, 7:6(4)