Finały World Tour: Dawidienko i Söderling wyrzucają Đokovicia

Nikołaj Dawidienko (ATP 7) pokonał Robina Söderlinga (ATP 9) 7:6, 4:6, 6:3 w ostatnim meczu grupy B finałów cyklu ATP World Tour. Do półfinału awansowali Rosjanin i Szwed, a odpadł Novak Đoković, obrońca tytułu.

Dawidienko i Đoković fazę grupową zakończyli z bilansem meczów 2-1, ale Rosjanin okazał się lepszy o jednego seta. Jego bilans setów to 5-3, podczas gdy Serba 4-3. Söderling wygrał grupę, ale również odniósł dwa zwycięstwa i jedną porażkę, mając bilans setów 5-2.

W półfinałach Dawidienko o drugi z rzędu finał imprezy zagra ze zwycięzcą grupy A Rogerem Federerem, a Söderling zmierzy się z mistrzem US Open Juanem del Potro.

Obaj od początku piątkowego spotkania nastawili się na wymiany z głębi kortu, bo w tym jest ich największa siła. W pierwszym secie bez problemu utrzymywali swoje podania (Söderling nie wykorzystał dwóch break pointów, a Dawidienko - jednego). W tie breaku górą był Rosjanin, którego tegoroczny bilans 13. gemów (po 6:6) to 18-5. Söderling uzyskał przewagę mini breaka na 4-3, ale w końcówce zawiodły go nerwy, popełnił kilka niewymuszonych błędów i przegrał cztery piłki z rzędu. Dawidienko seta zakończył wolejem forhendowym.

Po obronie break pointa w szóstym gemie drugiego seta Söderling przełamał Dawidienkę i to bez straty punktu objął prowadzenie 5:4. Następnie korzystając z coraz większej liczby niewymuszonych błędów Rosjanina utrzymał swoje podanie, doprowadzając do trzeciego seta.

Dawidienko, który musiał wygrać ten mecz, by awansować do półfinału, w pierwszych czterech własnych gemach serwisowych w trzecim secie przegrał tylko cztery piłki. W końcówce to Rosjanin przełamał podanie Söderlinga do zera, a następnie zakończył mecz przy własnym podaniu, po tym jak Soderling wyrzucił woleja forhendowego poza kort (ta piłka dałaby Szwedowi równowagę i mecz mógł trwać znacznie dłużej).

W całym spotkaniu, które trwało dwie godziny i pięć minut, Dawidienko zaserwował dziewięć asów i wygrał 78 proc. piłek przy swoim podaniu.

Rosjanin odniósł czwarte zwycięstwo (drugie w tym roku) w 10. spotkaniu z Söderlingiem. Pokonał Szweda w Kuala Lumpur, a przegrał we French Open, US Open (krecz) i ostatnio w Paryżu. 28-letni Dawidienko w ten sposób osiągnął swój ósmy półfinał w sezonie i czwarty od lipca. Przez pierwsze pięć miesięcy sezonu zmagał się z kontuzją stopy. W ciągu ostatnich miesięcy zdobył cztery tytuły, w tym trzeci w karierze w imprezie serii Masters 1000 (Szanghaj).

Söderling w swoim debiucie w imprezie kończącej sezon odniósł dwa zwycięstwa bez straty seta, nad: Rafaelem Nadalem i Đokoviciem i wiedział, że może sobie pozwolić na porażkę w ostatnim spotkaniu. Trenowany przez Magnusa Normana Szwed na przełomie maja i czerwca doszedł do finału French Open, w czwartej rundzie pokonując Nadala. Później w Båstad zdobył czwarty tytuł w karierze.

0-6

wcześniejsze mecze: Söderling - Nadal 6:4, 6:4 Đoković - Dawidienko 3:6, 6:4, 7:5 Söderling - Đoković 7:6(5), 6:1 Dawidienko - Nadal 6:1, 7:6(4)