Wymarzony finał w Szanghaju. Novak Djoković zagra o 100. tytuł

PAP/EPA / Alex Plavevski / Na zdjęciu: Novak Djoković

Novak Djoković bez straty seta pokonał Taylora Fritza w półfinale rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. O 100. w karierze tytuł w głównym cyklu Serb zmierzy się z liderem rankingu, Jannikiem Sinnerem.

Mając 37 lat i cztery miesiące, Novak Djoković został najstarszym w historii półfinalistą turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Na tym jednak nie poprzestał i w sobotę stał się najbardziej zaawansowanym wiekowo finalistą w dziejach tej imprezy. Dokonał tego, pokonując 6:4, 7:6(6) Taylora Fritza.

W pierwszym secie rozstawiony z numerem czwartym Djoković miał znaczącą przewagę. Już w gemie otwarcia Serb mógł zdobyć przełamanie, ale Fritz wybronił się ze stanu 0-40. Kilkanaście minut później tenisista z Belgradu uzyskał breaka, korzystając z bekhendowego błędu Amerykanina, następnie podwyższył prowadzenie na 4:2, by wygrać tę partię 6:4.

Druga odsłona była już o wiele bardziej wyrównana. Djoković miał problemy nie tylko z serwisem oznaczonego "siódemką" Fritza, lecz także z własnym zdrowiem i z powodu kłopotów z lewą nogą poprosił o przerwę medyczną. Przetrwał jednak trudne momenty i doprowadził do tie breaka.

Rozstrzygająca rozgrywka przyniosła mnóstwo emocji. Fritz wyszedł na 4-2, a przy 6-5 miał meczbola, lecz wówczas wyrzucił forhend w aut. Po wyrównaniu na 6-6 Djoković poszedł za ciosem i wywalczył punkt na 7-6, dający mu meczbola, przy którym skutecznie zaatakował i zakończył spotkanie.

Pojedynek trwał godzinę i 56 minut. W tym czasie Djoković zaserwował siedem asów, ani razu nie został przełamany, wykorzystał jednego z dziewięciu break pointów, posłał 28 zagrań kończących i popełnił 17 niewymuszonych błędów. Z kolei Fritzowi naliczono sześć asów, 21 uderzeń wygrywających oraz 17 pomyłek własnych.

Zwyciężając w sobotę, 37-letni Djoković podwyższył na 10-0 bilans meczów z Fritzem i awansował do 141. w karierze finału na poziomie głównego cyklu, w którym będzie mógł zdobyć 100. tytuł. Stanie również przed szansą na drugie trofeum w tym sezonie, piąte w Szanghaju i 41. rangi Masters 1000.

W finale, w niedzielę o godz. 10:30 czasu polskiego, Djoković, najbardziej utytułowany tenisista w historii zmierzy się z aktualnie najlepszym singlistą świata, Jannikiem Sinnerem. Będzie to ósmy mecz pomiędzy tymi graczami. Bilans wynosi 4-3 dla Serba, ale ich ostatni pojedynek, w półfinale Australian Open, wygrał Włoch.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)