Ambitna pogoń Rosjanki w meczu z faworytką. Wielkoszlemowa mistrzyni powalczy o tytuł

Wikimedia Commons / Hameltion / Qinwen Zheng w czasie meczu

Sofia Kenin świetnie spisuje się w turnieju WTA 500 w Tokio. W sobotę Amerykanka odprawiła Brytyjkę Katie Boulter. Drugą finalistką została Chinka Qinwen Zheng, która nie bez problemów pokonała Dianę Sznaider.

W Tokio trwa 39. edycja turnieju Toran Pan Pacific Open. W sobotę rozegrane zostały półfinały. Bardzo dobrze prezentuje się Sofia Kenin (WTA 155), mistrzyni Australian Open 2020. Amerykanka pokonała 6:4, 6:4 Katie Boulter (WTA 33).

W pierwszym secie Boulter obroniła trzy piłki setowe i z 2:5 zbliżyła się na 4:5. Na więcej jej nie pozwoliła Kenin, która w 10. gemie utrzymała podanie. W drugiej partii Brytyjka miała cztery break pointy na 4:2. Amerykanka wszystkie obroniła, a następnie zyskała przełamanie w siódmym gemie. Kenin do końca utrzymała przewagę i zameldowała się w finale.

W trwającym 89 minut meczu Amerykanka obroniła cztery z pięciu break pointów. Wykorzystała trzy z ośmiu szans na przełamanie. Było to jej drugie spotkanie z Boulter. W 2019 roku w Acapulco Kenin prowadziła 6:4, 4:1, gdy Brytyjka skreczowała.

Najwyżej rozstawiona Qinwen Zheng (WTA 7) zwyciężyła 7:6(5), 6:3 Dianę Sznaider (WTA 16). Początek meczu należał do Chinki, która prowadziła 4:0. Później nastąpił zwrot akcji i rozgorzała twarda batalia. Rosjanka obroniła cztery piłki setowe i doszło do tie breaka. W nim Zheng ostudziła zapał rywalki i od 4-5 zdobyła trzy ostatnie punkty. Sznaider nie dawała za wygraną i w drugim secie zaliczyła przełamanie na 2:1. Później prym wiodła Chinka, która wywalczyła pięć z sześciu kolejnych gemów.

W trwającym godzinę i 49 minut meczu Zheng zaserwowała siedem asów i zdobyła 29 z 37 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Została przełamana trzy razy, a sama wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Było to pierwsze starcie Chinki ze Sznaider.

Zheng w tym roku zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Paryżu i zanotowała finał Australian Open. Chinka awansowała do dziewiątego singlowego finału w WTA Tour i powalczy o piąty tytuł. Dla Kenin to również będzie dziewiąty finał, ale pierwszy w tym roku. Amerykanka będzie miała szansę na szóste trofeum, pierwsze od marca 2020 roku, gdy była najlepsza w Lyonie.

Kenin i Zheng zmierzą się po raz pierwszy. Finał rozegrany zostanie w niedzielę. W Tokio do tej pory nie triumfowała żadna Chinka. W 2022 roku właśnie Zheng doszła do finału tej imprezy jako pierwsza chińska tenisistka. Kenin może zostać pierwszą amerykańską mistrzynią turnieju od 2004 roku (Lindsay Davenport).

Toray Pan Pacific Open Tennis, Tokio (Japonia)