WTA Brisbane: Henin już w ćwierćfinale

Justine Henin pokonała Sesil Karatanczewą (WTA 132) 6:4, 6:3 i awansowała do ćwierćfinału turnieju Brisbane International (z pulą nagród 220 tys. dolarów). Kolejną rywalką Belgijki będzie rozstawiona z numerem siódmym Węgierka Melinda Czink (WTA 37).

Była liderka światowego rankingu zarówno w otwierającym, jak i drugim secie powoli się rozkręcała (w obu partiach przegrywała pierwszego gema serwisowego), ale nie pozwoliła reprezentantce Kazachstanu urwać seta. W partii drugiej była punkt od 0:3, ale wygrywając pięć gemów z rzędu wyszła na spokojne prowadzenie. Potem dała sobie odebrać podanie po raz trzeci (Karatanczewa wykorzystała w ten sposób komplet break pointów), ale zakończyła mecz przy serwisie rywalki.

Grająca z dziką kartą 27-letnia Belgijka na odniesienie zwycięstwa potrzebowała 78 minut. W tym czasie wykorzystała sześć z 11 break pointów, a przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 63 proc. punktów (22 z 35). O półfinał przyjdzie Henin zagrać z rówieśniczką Melindą Czink (WTA 37). - Cieszę się, że grając mecze mogę odnajdywać swój rytm, to jest bardzo ważne - powiedziała Belgijka.

Henin, siedmiokrotna triumfatorka turniejów wielkoszlemowych, w I rundzie wyeliminowała rozstawioną z numerem drugim Nadię Pietrową. Był to jej pierwszy mecz od maja 2008 roku, gdy jako liderka rankingu zdecydowała się zakończyć karierę. Powrót ogłosiła we wrześniu ubiegłego roku, chwilę po tym jak Kim Clijsters wygrała US Open. Dwie Belgijki mogą się ze sobą spotkać w finale w Brisbane.

Clijsters w ćwierćfinale zagra z Lucie Šafářovą (WTA 41), która w środę gładko pokonała rozstawioną z numerem szóstym Aleksandrę Woźniak (WTA 34). Czeszka obroniła sześć z siedmiu break pointów, sama zaś wykorzystała pięć z ośmiu okazji na przełamanie serwisu najlepszej sportsmenki Kanady.

Rozstawiona z numerem czwartym Daniela Hantuchová (WTA 24) pokonała 6:3, 6:1 Ágnes Szávay (WTA 39), rewanżując się Węgierce za wcześniejsze dwie porażki. Słowaczka o półfinał powalczy z 22-letnią Niemką Andreą Petkovic (WTA 55), która w ubiegłym sezonie w Bad Gastein zdobyła pierwszy w karierze tytuł. Daniela ma szansę na pierwszy półfinał od maja 2009 roku (Warszawa), a w finale po raz ostatni grała w w październiku 2007 roku (Linz).

18-letnia Anastazja Pawjluczenkowa (WTA 40) wygrała z Robertą Vinci (WTA 63) i o półfinał zagra z rozstawioną z numerem trzecim Aną Ivanović (WTA 21), z którą w ubiegłym roku przegrała w Indian Wells, w swoim pierwszym w karierze półfinale.

Brisbane International, Brisbane (Australia)
WTA Tour International, kort twardy, pula nagród 220 tys. dol.