Puchar Federacji: Mistrzynie French Open grają w Belgradzie

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W najbliższy weekend (6-7 lutego) odbędą się spotkania Grupy Światowej i Grupy Światowej II Pucharu Federacji. Oprócz meczu Polska-Belgia odbędzie się siedem innych pojedynków. Najciekawiej zapowiadają się konfrontacje Francji ze Stanami Zjednoczonymi oraz Serbii z Rosją. W tym drugim meczu wystąpią dwie mistrzynie French Open: Ana Ivanović (2008) i Swietłana Kuzniecowa (2009). Broniące tytułu Włoszki grają na wyjeździe z debiutującymi na tym szczeblu Ukrainkami.

W tym artykule dowiesz się o:

Kapitan amerykańskiej kadry Mary Joe Fernandez do Francji zabrała 18-letnią ćwierćfinalistkę ubiegłorocznego US Open Melanie Oudin (bilans gier w Pucharze Federacji 1-3, wszystkie w 2009 roku w ćwierćfinale z Argentyna i finale z Włochami), 17-letnią Christinę McHale, 24-letnią Bethanie Mattek-Sands (1-2) i najbardziej doświadczoną w tym gronie Liezel Huber (12-4, 3-1 dla USA). Znakomita deblistka w 2008 roku po uzyskaniu amerykańskiego obywatelstwa wystąpiła w przegranym przez Amerykanki półfinale z Rosjankami. Był to jej pierwszy mecz w Pucharze Federacji po pięcioletniej przerwie (wcześniej reprezentowała swój ojczysty kraj Republikę Południowej Afryki).

Kapitan francuskiej drużyny Nicolas Escude zdecydował się nominować niemającą dotychczas szczęścia do Pucharu Federacji Alize Cornet (0-6), Julie Coin i Pauline Parmentier, dla których będzie to debiut w tych rozgrywkach oraz Stephanie Cohen-Aloro (1-2).

Amerykanki z 17 tytułami są najbardziej utytułowaną drużyną w historii Pucharu Federacji. Po raz ostatni te rozgrywki wygrały jednak w 2000 roku. W zeszłym sezonie doszły one do finału przegrywając z Włoszkami. Francuzki to dwukrotne triumfatorki tych rozgrywek (1997, 2003). W zeszłym sezonie przegrały one w I rundzie z Włoszkami, ale wygrywając baraż ze Słowaczkami (3:2) uratowały się przed pierwszym w historii spadkiem z Grupy Światowej. Amerykanki wygrały dziewięć z dotychczasowych 10 spotkań z Francuzkami, ale tej jedynej porażki doznały w najważniejszej w historii ich konfrontacji w finale rozgrywek w 2003 roku.

Serbki z Jeleną Janković (26-9) i Aną Ivanović (13-2) podejmują silne Rosjanki ze Swietłaną Kuzniecową (16-5), Alisą Klejbanową (1-0), Anastazją Pawljuczenkową (0-2) i Wierą Duszewiną (2-1). Uzupełnienie składu serbskiej drużyny stanowią Ana Jovanovic (3-5) i 18-letnia debiutantka Bojana Jovanovski.

Rosjanki na początku XXI wieku zdecydowanie zdominowały te rozgrywki na przestrzeni lat 2004-2008 zdobywając cztery tytuły. W trzech zwycięskich finałach uczestniczyła Kuzniecowa (2004, 2007, 2008). Przegrywając w ubiegłym sezonie z Włoszkami w półfinale przerwały serię ośmiu wygranych spotkań w Pucharze Federacji. Serbki wygrywając w ubiegłym sezonie z Japonkami i Hiszpankami zapewniły sobie pierwszy w historii awans do Grupy Światowej. Wcześniej jako Jugosławia osiągnęły półfinał w 1984 roku, a po raz ostatni w najwyższej klasie rozgrywek grały w 1991 roku, ale wówczas obowiązywał inny system bez wyszczególnionego podziału na dwie Grupy Światowe i walka o Puchar Federacji odbywała się w jednym miejscu na przestrzeni tygodnia.

Dwa dotychczasowe mecze między drużynami obu krajów zostały rozegrane w 1978 i 1988 roku i w obu przypadkach ówczesne reprezentantki ZSRR były górą nad Jugosłowiankami (za każdym razem 3:0).

Broniące tytułu Włoszki grają z debiutującymi w Grupie Światowej Ukrainkami. Pięciokrotne triumfatorki Pucharu Federacji Czeszki w Brnie podejmą dwukrotne zdobywczynie głównego trofeum Niemki.

Hiszpanki, które w latach 90. Puchar Federacji wygrały pięć razy, w tym trzykrotnie z rzędu (1993-1995) po porażce z Czeszkami i Serbkami po raz pierwszy w historii spadły z Grupy Światowej. Walkę o powrót do elity rozpoczynają od meczu z Australijkami, siedmiokrotnymi triumfatorkami rozgrywek. Jest to jedna z ciekawiej zapowiadających się konfrontacji na zapleczu elity.

Puchar Federacji

Grupa Światowa i Grupa Światowa II

6-7 lutego, program

Grupa Światowa:

Ukraina - Włochy (Palace of Sports "Lokomotiv", Charków)

gra 1: Aliona Bondarenko - Francesca Schiavone

gra 2: Kateryna Bondarenko - Flavia Pennetta

gra 3: A. Bondarenko - Pennetta

gra 4: K. Bondarenko - Schiavone

gra 5: Maria Korytczewa / Wiktoria Kutuzowa - Sara Errani / Roberta Vinci

Czechy - Niemcy (Brno Exhibition Center (Hall B), Brno)

gra 1: Lucie Safarova - Anna-Lena Groenefeld

gra 2: Petra Kvitova - Andrea Petkovic

gra 3: Safarova - Petkovic

gra 4: Kvitova - Groenefeld

gra 5: Lucie Hradecka / Kveta Peschke - Kristina Barrois / Tatjana Malek

Serbia - Rosja (Belgrade Arena, Belgrad)

gra 1: Ana Ivanović - Swietłana Kuzniecowa

gra 2: Jelena Janković - Alisa Klejbanowa

gra 3: Janković - Kuzniecowa

gra 4: Ivanović - Klejbanowa

gra 5: Ivanović / Janković - Wiera Duszewina / Anastazja Pawljuczenkowa

Francja - USA (Stade Couvert Regional Lievin, Lievin)

gra 1: Alize Cornet - Bethanie Mattek-Sands

gra 2: Pauline Parmentier - Melanie Oudin

gra 3: Cornet - Oudin

gra 4: Parmentier - Mattek-Sands

gra 5: Stephanie Cohen-Aloro / Julie Coin - Liezel Huber / Mattek-Sands

Grupa Światowa II:

Australia - Hiszpania (Memorial Drive, Adelajda)

gra 1: Samantha Stosur - Maria-Jose Martinez

gra 2: Casey Dellacqua - Anabel Medina

gra 3: Stosur - Medina

gra 4: Dellacqua - Martinez

gra 5: Alicia Molik / Rennae Stubbs - Nuria Llagostera / Carla Suarez

Polska - Belgia (Hala Sportowo -Widowiskowa "Łuczniczka", Bydgoszcz)

gra 1: Marta Domachowska - Yanina Wickmayer

gra 2: Agnieszka Radwańska - Kirsten Flipkens

gra 3: Radwańska - Wickmayer

gra 4: Domachowska - Flipkens

gra 5: Klaudia Jans / Alicja Rosolska - An-Sophie Mestach / Sofie Oyen

Estonia - Argentyna (Tere Sport Tennis Club, Tallinn)

gra 1: Maret Ani - Maria Irigoyen

gra 2: Kaia Kanepi - Paula Ormaechea

gra 3: Kanepi - Irigoyen

gra 4: Ani - Ormaechea

gra 5: Ani / Kanepi - Mailen Auroux / Aranza Salut

Słowacja - Chiny (Sibamac Arena, National Tennis Centre, Bratysława)

gra 1: Dominika Cibulkova - Xinyun Han

gra 2: Daniela Hantuchova - Shuai Zhang

gra 3: Cibulkova - Zhang

gra 4: Hantuchova - Han

gra 5: Cibulkova / Hantuchova - Han / Zhang

Źródło artykułu:
Komentarze (0)