ITF Katowice: Słaby dzień Polaków

Zaledwie trzech, spośród szesnastu Polaków awansowało do 2. rundy turnieju z cyklu ITF w Katowicach (z pulą nagród 15 tys. dol.), ale tylko jeden z nich - Jerzy Janowicz - miał za rywala obcokrajowca. W pojedynku dnia Grzegorz Panfil pokonał Marcina Gawrona.

Wiktor Miler

Grający w turnieju dzięki dzikiej karcie Janowicz, pokonał Gruzina George Khrikadze w dwóch setach. Spotkanie było bardzo wyrównane, ale w końcówkach poszczególnych setów lepszy okazywał się nasz rodak. 17-letni łodzianin jest dużą nadzieją polskiego tenisa. W zeszłym roku awansował do finału juniorskiego turnieju US Open, a w tym zdążył już wygrać jeden turniej z cyklu ITF (w Szwajcarii) oraz pokonać, po raz pierwszy w swojej karierze, zawodnika sklasyfikowanego w pierwszej setce rankingu - Nicolasa Mahut w KGHM Dialog Polish Open we Wrocławiu.

W pojedynku dnia zmierzyli się Marcin Gawron (569. ATP) z Grzegorzem Panfilem (642. ATP). Początek spotkania stał na wysokim poziomie. Niestety nie trwało to długo, przy stanie 2:2 Gawron został przełamany i do końca seta nie wygrał już żadnego gema. Nie był w stanie poradzić sobie z ofensywną grą zabrzanina, a do tego sam popełniał dużą ilość niewymuszonych błędów. W drugim secie obaj zawodnicy zamienili się rolami. Gawron atakował i przejął inicjatywę i od początku tej partii objął prowadzenie, a set zakończył się takim samym wynikiem, jak pierwszy, tylko w odwrotną stronę.

W decydującej partii pojedynek wyrównany był do stanu 3:3, wtedy Gawron przegrał swój serwis. Panfil nie dał wydrzeć sobie tej okazji z ręki, wygrał swoje podanie, dołożył do tego kolejne przełamanie i zakończył tego seta wynikiem 6:3.

Ostatnim z Polaków, który zakwalifikował się do 2. rundy jest Andrzej Mach, pokonał on Jakuba Pitera.

Pewne zwycięstwa odnieśli faworyci turnieju, rozstawiony z numerem pierwszym Holender Matwe Middelkoop (216 w rankingu ATP) i grający z dwójką Czech Adam Vejmelka (333 w rankingu ATP). Pierwszy z nich pokonał Włocha Alessandro Da Cola, drugi polskiego zawodnika, ubiegłorocznego wicemistrza kraju Jędrzeja Żarskiego.