ATP Cincinnti: Czwarty triumf Federera

Roger Federer (ATP 2) pokonał Mardy'ego Fisha (ATP 36) 6:7(5), 7:6(1), 6:4 i po raz czwarty w karierze wygrał turniej Western & Southern Financial Group Masters rozgrywany na kortach twardych w Cincinnati.

Szwajcar jako drugi w historii tenisista (po Matsie Wilanderze, 1983-84, 1986, 1988) po raz czwarty został królem Cincinnati (wcześniej w 2003, 2005, 2007 i 2009 roku). W drodze do ćwierćfinału rozegrał on tylko siedem gemów: Denis Istomin skreczował, a Philip Kohlschreiber oddał mecz walkowerem. Później Szwajcar bez straty seta pokonał Nikołaja Dawidienkę i Marcosa Baghdatisa. Bilans jego spotkań w tej imprezie to teraz 39-10. To jego drugi tytuł w sezonie (po Australian Open) Dla Fisha, który wyeliminował Andy'ego Murray'a i Andy'ego Roddicka, był to trzeci finał w ATP World Tour Masters 1000 i drugi w Cincinnati (wcześniej w 2003 roku). Wszystkie przegrał (także ten w Indian Wells w 2008 roku). Federer zdobył swój 17. tytuł w cyklu Masters 1000. Fish osiągnął czwarty finał w sezonie (zdobył tytuły w Atlancie i Newport).

Dla Federera był to 90. finał i zdobył 63. tytuł w ATP World Tour, znajduje się na piątym miejscu na liście liderów (wspólnie z Björnem Borgiem), jeśli chodzi o zdobyte tytuły w erze otwartej (po 1968 roku).

W dziewiątym i 11. gemie Fish obronił po jednym break poincie, a w całym I secie cztery (gema 11. wygrał po grze na przewagi serwując w nim w sumie pięć asów). W tie breaku przy stanie 5-5 Amerykanin uzyskał piłkę setową, po tym jak slajs bekhendowy Federera nie przeszedł na drugą stronę siatki. Po dobrym serwisie Fisha return forhendowy Szwajcara wylądował poza kortem. W II secie były lider rankingu ATP zmarnował jednego break pointa, ale w tie breaku dał koncert skuteczności i precyzji i wyrównał stan meczu kończąc II seta asem serwisowym.

W decydującym secie kluczowy okazał się gem dziewiąty, w którym Szwajcar mocniej przycisnął Amerykanina i ten w końcówce popełnił dwa błędy. Po wykorzystaniu jedynego break pointa w secie Federer przypieczętował triumf własnym podaniem. Pierwszą piłkę meczową Fish obronił wymuszając błąd rywala agresywnym krosem bekhendowym. Przy drugim meczbolu bekhend Amerykanina był za szeroki i po dwóch godzinach i 41 minutach świetnego widowiska Szwajcar sięgnął po tytuł. W całym meczu Federer zaserwował 11 asów (Fish 17), i zgarnął 74 proc. punktów przy swoim serwisie.