US Open: Stosur w 1/4 po obronie czterech meczboli

Samantha Stosur (WTA 6) pokonała Jelenę Dementiewą (WTA 12) 6:3, 2:6, 7:6(2) i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego US Open na kortach twardych w Nowym Jorku.

Finalistka tegorocznego Roland Garros Stosur poprawiła niekorzystny bilans spotkań z Dementiewą na 2-4. Australijka w sześciu poprzednich startach w Nowym Jorku wygrała w sumie dwa spotkania, w tym roku do tego marnego dorobku dorzuciła cztery zwycięstwa. Dla tenisistki z Gold Coast to trzeci wielkoszlemowy ćwierćfinał po dwóch bardzo dobrych występach w Roland Garros (w zeszłym roku półfinał). Dementiewa, która w Nowym Jorku grała po raz 12. i osiągnęła tutaj finał w 2004 roku, po raz siódmy odpadła na Flushing Meadows przed ćwierćfinałem. Rosjanka w swoim dorobku ma także drugi wielkoszlemowy finał osiągnięty w Roland Garros również w 2004 roku.

Był to mecz pełen zwrotów akcji, trzymający w napięciu do samego końca. W I secie Dementiewa przegrała dwa pierwsze gemy, by wyrównać na 2:2. Potem jednak inicjatywę przejęła Stosur, która wygrała cztery z pięciu kolejnych gemów. W II secie po serii obustronnych przełamań to Rosjanka objęła prowadzenie 4:2, a dwa gemy później wykorzystała pierwszą piłkę setową. W III secie rozregulowana Stosur wyrzuciła kilka prostych forhendów i przegrywała 0:3. Od tego momentu zaczęła się wielka batalia, która dla Dementiewej była thrillerem bez happy endu. Finalistka tegorocznego Roland Garros wyrównała na 3:3, ale dwa kolejne gemy padły łupem Rosjanki. Serwująca na mecz przy 5:3 finalistka z 2004 roku nie wykorzystała pierwszej piłki meczowej przy 40-30 wyrzucając forhend. Podobny błąd popełniła przy break poincie dla Stosur. W 10. gemie Australijka obroniła kolejne trzy meczbole i po grze na przewagi wyrównała stan seta na 5:5. Po przełamaniu Dementiewej w 11. gemie tym razem to zawodniczka z Gold Coast serwowała, by zapewnić sobie miejsce w ćwierćfinale. Rosjanka doprowadziła do tie breaka po obronie piłki meczowej za pomocą kapitalnej gry w defensywie i kontry bekhendowej. W tie breaku punkty szybko uciekły Dementiewej. Trzy zepsute przez nią forhendy dały prowadzenie 3-0 Stosur. Przy 4-1 Australijka popełniła podwójny błąd serwisowy, ale kolejnego zwrotu w tym meczu nie było. Zepsuty wolej forhendowy przez Dementiewą oznaczał cztery piłki meczowe dla zawodniczki z Gold Coast. Z Rosjanki uszło powietrze, wyrzuciła kolejny forhend i po ponad 2,5-godzinnej batalii pożegnała się z turniejem.

O półfinał Stosur zagra z dwukrotną triumfatorką Kim Clijsters (WTA 3). Wszystkie trzy ich dotychczasowe mecze, w tym marcu tego roku w Miami, bez straty seta wygrała Belgijka.