Puchar Davisa: Francja prowadzi z Argentyną

Francja prowadzi z Argentyną 2:0 po pierwszym dniu półfinałowego meczu Pucharu Davisa. W grze otwierającej walkę o finał Michaël Llodra pokonał Juana Mónaco 7:5, 4:6, 7:5, 6:3. Potem Gaël Monfils (ATP 15) zwyciężył Davida Nalbandiana (ATP 28) 6:4, 2:6, 6:4, 6:3.

Llodra, który w niedawnym US Open doszedł do III rundy eliminując po drodze finalistę Wimbledonu Tomáša Berdycha, wyrównał stan bezpośrednich meczów z Mónaco na 2-2. W styczniu tego roku w II rundzie Australian Open Francuz nie wykorzystał prowadzenia 2-0 i przegrał po pięciosetowej batalii.

W I secie Mónaco objął prowadzenie 4:2, ale specjalista od gry serwis i wolej Llodra zaliczył przełamanie powrotne, a od stanu 5:5 wygrał dwa decydujące gemy. W partii II najlepiej czujący się na kortach ziemnych Mónaco znowu prowadził 4:2, ale tym razem do końca seta nie wypuścił z rąk przewagi przełamania kończąc go w taki sam sposób, jak Llodra I seta, czyli wygrywającym forhendem. W 10. gemie III seta Francuz nie wykorzystał piłki setowej, a następnie dwóch kolejnych w 12. (przy 40-0), ale przy czwartym setbolu błąd bekhendowy popełnił Mónaco. W IV secie Francuz zamienił na przełamanie jednego z czterech break pointów i zapewnił swojej drużynie pierwszy punkt po trzech godzinach i 22 minutach walki.

W całym meczu Llodra zaserwował 18 asów oraz zdobył 60 z 68 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odważnie grający Francuz zapisał na swoje konto 98 winnerów (Mónaco miał ich 51) przy 44 niewymuszonych błędach.

Nalbandian w grze z ćwierćfinalistą zakończonego w poniedziałek US Open Monfilsem miał szansę doprowadzić do V partii, ale w IV secie prowadząc 3:0 przegrał sześć gemów z rzędu. Argentyńczyk nie wytrzymał bombardowania Francuza (27 asów). Dla finalisty Wimbledonu 2002 to dopiero pierwsza przegrana gra w tym sezonie. W poprzednich rundach zapewniał on swojej drużynie awans po zwycięstwach nad Andreasem Vinciguerrą oraz Nikołajem Dawidienką i Michaiłem Jużnym. Bilans gier byłej trzeciej rakiety rankingu ATP w Pucharze Davisa to teraz 31-10. W 2006 i 2008 roku poprowadził on Argentynę do finału. Francuzów, dziewięciokrotnych triumfatorów, którzy grają w półfinale po raz pierwszy od 2004 roku dzieli już tylko jedna zwycięska gra od pierwszego od ośmiu lat finału.

Francja - Argentyna 2:0, Palais des Sports de Gerland, Lyon, kort twardy (hala)

Gra 1: Michaël Llodra - Juan Mónaco 7:5, 4:6, 7:5, 6:3
Gra 2: Gaël Monfils - David Nalbandian 6:4, 2:6, 6:4, 6:3
Gra 3: Arnaud Clément / Michaël Llodra - Eduardo Schwank / Horacio Zeballos
Gra 4: Gaël Monfils - Juan Mónaco
Gra 5: Michaël Llodra - David Nalbandian