Puchar Federacji: To jeszcze nie koniec, Schiavone pokonana przez Oudin

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/

Melanie Oudin (WTA 67) zdobyła dla Amerykanek pierwszy punkt w meczu finałowym Pucharu Federacji, który rozgrywany jest w San Diego. Pokonała ona mistrzynię Roland Garros Francescę Schiavone (WTA 7) 6:3, 6:1. Włoszki prowadzą 2:1.

W tym artykule dowiesz się o:

19-letnia Oudin zastąpiła Bethanie Mattek-Sands, która w sobotę przegrała z Flavią Pennettą. Bilans gier Oudin w Pucharze Federacji to teraz 5-4. Amerykanka, która w ubiegłym sezonie mając niespełna 18 lat doszła do ćwierćfinału US Open, debiutowała w tych rozgrywkach w lutym 2009 roku w meczu I rundy z Argentynkami. Później wystąpiła w finale z Włoszkami przegrywając ze Schiavone i Pennettą. Łączny bilans jej spotkań z mistrzynią Roland Garros 2010 to teraz 1-2. W 2008 roku została rozbita przez zawodniczkę z Mediolanu w Indian Wells. Schiavone poniosła 15. porażkę w Pucharze Federacji (bilans 24-15).

W piątym gemie I seta Schiavone obroniła break pointa fenomenalnym bekhendem wzdłuż linii, ale następnie popełniła podwójny błąd i zepsuła forhend, co Oudin dało przełamanie. Schiavone natychmiast odrobiła stratę wyrównując na 3:3. W siódmym gemie dwa bardzo dobre forhendy i błąd bekhendowy Włoszki dały Amerykance trzy break pointy, wykorzystała drugiego z nich i znowu była o gema z przodu. Ósmego gema nastoletnia reprezentantka gospodarzy rozpoczęła od 30-0, ale Schiavone dwoma znakomitymi akcjami przy siatce wyrównała na 30-30. Po grze na przewagi górą była Oudin, która decydujące punkty zdobyła minięciem bekhendowym i wygrywającym serwisem. Po trzech błędach Włoszki w dziewiątym gemie Amerykanka miała trzy piłki setowe. Mistrzyni Roland Garros dwie obroniła, ale przy trzeciej posłała forhend poza kort. W całym secie na dziewięć gemów było sześć przełamań.

II set był fatalny w wykonaniu Schiavone. Momentami aż trudno było uwierzyć, że ta popełniająca fatalne błędy tenisistka mogła na przełomie maja i czerwca wygrać Roland Garros. 19-letnia Oudin szybko objęła prowadzenie 3:0 przełamując rywalkę do zera w drugim gemie. W trzecim gemie reprezentantka gospodarzy od 40-0 przegrała trzy piłki z rzędu, by następnie znakomitą ofensywną akcję zakończyć wolejem forhendowym. Gem ten powędrował na konto Amerykanki, po tym jak Schiavone zepsuła return bekhendowy. Czwartego gema Włoszka wygrała do zera, ale był to jedyny gem ugrany przez nią w tym secie. W siódmym gemie wolej bekhendowy dał Oudin dwie piłki meczowe. Wykorzystała już pierwszą z nich serwująca asa.

Przed rokiem w finale rozegranym w Reggio di Calabria Włoszki pokonały Amerykanki 4:0. Dziewięć wcześniejszych spotkań między obiema drużynami wygrały reprezentantki Stanów Zjednoczonych. Włoszki walczą o swój trzeci tytuł na przestrzeni pięciu lat (2006, 2009). Amerykanki swoje ostatnie trofeum zdobyły w 2000 roku.