Finały ATP World Tour: Honorowe pożegnanie Kubota i Maracha

Łukasz Kubot i Oliver Marach (nr 5) z Finałami ATP World Tour w hali O2 w Londynie pożegnali się zwycięstwem nad Danielem Nestorem i Nenadem Zimonjiciem (nr 2) 6:0, 1:6, 10-6.

Kanadyjczyk i Serb, mistrzowie tegorocznego Roland Garros, po zwycięstwach nad Wesleyem Moodiem i Dickiem Normanem oraz Maheshem Bhupathim i Maksem Mirnym byli pewni zwycięstwa w grupie B już przed tym spotkaniem. Kubot i Marach po trzech kolejnych porażkach bez wygrania seta (Wimbledon 2009, w tym sezonie w Madrycie i Roland Garros) w końcu pokonali Nestora i Zimonjicia poprawiając bilans spotkań z nimi na 2-3 (zwyciężyli ich w drodze do półfinału Australian Open 2009).

Polak i Austriak mieli świetne otwarcie sezonu (na 17 spotkań przegrali trzy triumfując w Santiago i Acapulco). W kolejnych miesiącach nie szło im już tak dobrze, ale zaliczyli ćwierćfinał Roland Garros i Wimbledonu oraz trzy półfinały w cyklu Masters 1000 (Rzym, Cincinnati, Szanghaj). Był to ich drugi z rzędu występ w Finałach ATP World Tour. Przed rokiem wygrali dwa spotkania, ale po porażce z Bobem i Mikiem Bryanami nie awansowali do półfinału. Nestor i Zimonjić poza triumfem w Roland Garros w tym sezonie zdobyli jeszcze pięć tytułów, w tym w cyklu Masters 1000 w Monte Carlo. Ostatnie trofeum zdobyli w październiku w Wiedniu przerywając pięciomiesięczną posuchę bez wygranego turnieju. W styczniu zaliczyli finał Australian Open. W imprezie kończącej sezon Kanadyjczyk i Serb grają wspólnie po raz trzeci z rzędu. W 2008 roku (Masters Cup w Szanghaju) wygrali wszystkie pięć spotkań, w tym w finale z bliźniakami Bryanami. W przyszłym sezonie Zimonjić stworzy parę z Michaëlem Llodrą, a Nestor grał będzie wspólnie z Maksem Mirnym.

I SET Już w pierwszym gemie Kubot i Marach przełamali rywali. Przy 30-15 Polak popisał się świetnym returnem bekhendowym, a następnie indywidualną akcję zakończył udanym wolejem. Przy break poincie woleja w siatkę wpakował Nestor. W drugim gemie po asie Maracha i kolejnym znakomitym woleju Kubota było 40-15, ale Austriak zepsuł dwa forhendy. Przy 40-40 Kubot wyprowadził siebie i partnera na prowadzenie 2:0 smeczem. Pewni półfinału Nestor i Zimonjić ciągle pozostawali w blokach startowych, tym razem niemoc serwisową okazał Kanadyjczyk, który zdobył tylko jeden punkt. Kubot podwyższył na 4:0 od 0-15 (minięcie forhendowe Zimonjicia) zgarniając cztery punkty (dwie udane akcje przy siatce Maracha). W piątym gemie przy 30-30 Polak minął krosem forhendowym Serba, ten doprowadził do równowagi, ale decydujący punkt należał do polsko-austriackiej pary. Asem serwisowym w szóstym gemie Marach uzyskał trzy piłki setowe. Dwie obronił Zimonjić (return, wolej prosto na Kubota), przy trzeciej Oliver zepsuł woleja forhendowego. Przy czwartym setbolu Austriak długim wolejem zaskoczył Zimonjicia, który posłał piłkę w siatkę.

II SET W pierwszym gemie Marach popisał się krosem forhendowym, ale od 30-30 Nestor posłał dwa dobre serwisy i otworzył konto gemowe mistrzów Roland Garros. W drugim gemie Kubot od 40-0 przegrał trzy piłki. Zaczął od podwójnego błędu, następnie Marach wyrzucił półwoleja bekhendowego, Polak dorzucił błąd forhendowy, a w decydującym punkcie Austriak zepsuł woleja. Zimonjić podwyższył prowadzenie na 3:0 jako pierwszy w meczu wygrywając gema na sucho. W czwartym gemie Marach od 0-30 zdobył cztery punkty (na 30-30 lobem forhendowym). Szóstego gema Kubot przegrał do zera, na 5:1 prowadzenie podwyższył Nestor piorunującym returnem bekhendowym. Serwujący na seta Zimonjić stracił tylko jeden punkt po świetnym returnie forhendowym Maracha.

SUPER TIE BREAK W decydującym, rozgrywanym do 10 punktów, secie na całej linii zawiódł Zimonjić. Kubot i Marach od 0-2 wyrównali na 2-2, a od 4-4 zdobyli cztery kolejne punkty za sprawą popsutych returnów, fatalnie przestrzelonego smecza, wyrzuconego woleja bekhendowego przez Serba. Przy 8-4 Marach popełnił podwójny błąd, ale natychmiast się zrehabilitował zwycięskim minięciem forhendowym. Za drugim meczbolem Kubot i Marach po 65 minutach honorowo pożegnali się z turniejem. W całym spotkaniu obie pary zdobyły po 45 punktów.