Henin, Ivanović, Đoković i inne gwiazdy - przed Pucharem Hopmana

1 stycznia 2011 roku rozpoczyna się 23. edycja Pucharu Hopmana, nieoficjalnych mistrzostw świata par mieszanych. Na starcie imprezy pojawią się takie gwiazdy, jak Justine Henin (WTA 12), Ana Ivanović (WTA 17) i Novak Đoković (ATP 3), Francesca Schiavone (WTA 7) oraz Andy Murray (ATP 4) i Lleyton Hewitt (ATP 54).

W rozpoczynającej się w Nowy Rok imprezie zagra zatem pięcioro wielkoszlemowych mistrzów oraz troje byłych liderów rankingów. Zdecydowanymi faworytami do zwycięstwa są oczywiście Serbowie. Đoković przystąpi do rywalizacji miesiąc po tym, jak wspólnie z kolegami wywalczył Puchar Davisa. Bojowo nastawiona Ivanović zapowiada, że chce wrócić na czoło rankingu i zdobyć drugi wielkoszlemowy tytuł, a Puchar Hopmana, w którym zagra tyle gwiazd będzie dla niej doskonałym przetarciem przed Australian Open. Już 6 stycznia 2011 Serbka zmierzy się z Justine Henin i to zdecydowanie największy szlagier spośród grupowych gier nieoficjalnych mistrzostw świata par mieszanych. 3 stycznia dojdzie też do rewanżu za najdłuższy mecz w historii tenisa, jaki w I rundzie Wimbledonu rozegrali John Isner i Nicolas Mahut.

Ivanović i Đoković w Pucharze Hopmana zagrają wspólnie po raz drugi. W 2006 roku zajęli w grupie drugie miejsce za Amerykanami i nie awansowali do finału. Ana była wówczas 14. singlistką świata, a Novak sezon 2006 rozpoczynał na 80. miejscu w rankingu ATP. Dwa lata później oboje zdobyli po wielkoszlemowym tytule (Đoković Australian Open, Ivanović Roland Garros). Novak zanim triumfował w Melbourne Park zaliczył finał Pucharu Hopmana wspólnie z Jeleną Janković. Oboje mieli udaną końcówkę sezonu 2010. Ana wygrała dwa turnieje (Linz, Bali) i od sierpnia awansowała w rankingu WTA z 62. na 17. miejsce. Novak poza wiktorią w Pucharze Davisa zaliczył finał US Open.

Serbowie powinni okazać się bezkonkurencyjni w grupie A, w której zmierzą się z Belgami. Partnerką Henin, dla której będzie to pierwszy turniej od Wimbledonu (pauzowała z powodu kontuzji łokcia), będzie notowany w rankingu ATP na 178. miejscu Ruben Bemelmans, zdecydowanie najsłabszy mężczyzna w gronie uczestników. W grupie przyjdzie mu się zmierzyć z Đokoviciem, Hewittem oraz Andriejem Gołubiewem (ATP 36) i ciężko mu będzie o jakikolwiek singlowy punkt.

W grupie A obok Serbów i Belgów znaleźli się Australijczycy Alicia Molik (WTA 129) i Hewitt oraz zwycięzcy azjatyckich baraży Kazachowie Jarosława Szwiedowa (WTA 39) i Gołubiew. 29-letnia Molik, była ósma singlistka świata i ćwierćfinalistka Australian Open 2005 oraz zdobywczyni dwóch wielkoszlemowych tytułów w deblu, będzie miała okazję zmierzyć się z Henin po raz pierwszy od 2007 roku. Alicia wspólnie z Hewittem doszli do finału Pucharu Hopmana w 2003 roku, w którym przegrali z Amerykanami Sereną Williams i Jamesem Blakiem. Utalentowana dwójka z Kazachstanu teoretycznie jest skazana na pożarcie w mocnej grupie A. Ćwierćfinalistka Roland Garros 2010 Szwiedowa, która w tym roku wygrała również dwa wielkoszlemowe turnieje w deblu (Wimbledon, US Open) oraz Gołubiew, który pod koniec lipca w Hamburgu zdobył swój pierwszy tytuł, mogą jednak spłatać psikusa faworytom przynajmniej w pojedynczych grach. Przed rokiem Kazachowie debiutowali w Pucharze Hopmana w takim samym zestawieniu i ustąpili miejsca w grupie jedynie Wielkiej Brytanii (przegrali w meczowym tie breaku gry mieszanej 10-12), a okazali się lepsi od Rosjan (Jelena Dementiewa, Igor Andriejew) i Niemców (Sabine Lisicki, Philipp Kohlschreiber).

Wielką Brytanię wspólnie z Murrayem reprezentować będzie triumfatorka juniorskiego Wimbledonu 2008 Laura Robson (WTA 217). Brytyjczycy po raz drugi z rzędu wystawiają taką samą ekipę. W 22. edycji Pucharu Hopmana 16-letnia dziś Laura i 23-letni Andy, finalista US Open 2008 i Australian Open 2010, doszli do finału przegrywając w nim z Hiszpanami Maríą José Martínez i Tommym Robredo. Laura przegrała swoje wszystkie singlowe gry w fazie grupowej, ale w finale zdobyła dla Brytyjczyków jedyny punkt pokonując notowaną wtedy na 26. miejscu Martínez.

Murray i Robson o awans do finału powinni rywalizować z Włochami (Schiavone, Potito Starace). Mająca za sobą najlepszy sezon w karierze Schiavone powalczy o kolejne drużynowe trofeum. Jedyna kobieta z Włoch mająca w swoim dorobku wielkoszlemowy tytuł w swojej kolekcji ma trzy Puchary Federacji, w tym w 2010 roku. Dla Francesci będzie to już czwarty występ w Pucharze Hopmana. Bilans jej singlowych gier to 5-1, jedynej porażki doznała w 2005 roku z rąk Anastazji Myskiny. 30-letnia Włoszka jako druga najstarsza tenisistka zdobyła premierowy wielkoszlemowy tytuł i zadebiutowała w TOP 10 rankingu WTA. Jej partner Starace (47 ATP) zdecydowanie najlepiej czuje się na kortach ziemnych.

W grupie B z Brytyjczykami i Włochami są też Francuzi 17-letnia mistrzyni juniorskiego Roland Garros 2009 Kristina Mladenović (WTA 349) i mistrz juniorskiego Wimbledonu 2000 Nicolas Mahut (ATP 132) oraz Amerykanie Bethanie Mattek-Sands (WTA 58), która doszła do 1/8 finału Wimbledonu 2008 i John Isner (ATP 19), który dwukrotnie grał w 1/8 finału Wielkiego Szlema (US Open 2009, Australian Open 2010). Mladenović w kwietniu 2010 roku znalazła się na najwyższym w karierze 171. miejscu w rankingu WTA. Mattek-Sands w tym roku była jedną z kluczowych postaci amerykańskiej drużyny, która zagrała w finale Pucharu Federacji.

W zapoczątkowanym w 1989 roku Pucharze Hopmana grali tak wielcy mistrzowie, jak Kim Clijsters, Lindsay Davenport, Steffi Graf, Martina Hingis, Jelena Janković, Swietłana Kuzniecowa, Conchita Martínez, Amélie Mauresmo, Mary Pierce, Arantxa Sánchez Vicario, Monica Seles, Serena Williams i Jelena Dementiewa oraz Boris Becker, Pat Cash, Roger Federer, Goran Ivanišević, Petr Korda, Richard Krajicek, Ivan Lendl, John McEnroe, Thomas Muster, Carlos Moya, Pat Rafter, Marat Safin i Michael Stich. Od 1996 roku turniej rozgrywany jest pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF).

Gry singlowe rozgrywane są do dwóch wygranych setów. W przypadku, gdy w grze mieszanej będzie remis 1-1 o wyniku decyduje meczowy tie break grany do 10 punktów. Zwycięzcy obu grup zagrają ze sobą w finale. 23. edycja będzie ostatnią rozegraną w hali Burswood Dome. W 2012 roku impreza przeniesie się do nowej Perth Areny.

GRUPA A

Serbia (nr 1): Ana Ivanović, Novak Đoković

Belgia (nr 3): Justine Henin, Ruben Bemelmans

Australia: Alicia Molik, Lleyton Hewitt

Kazachstan: Jarosława Szwiedowa, Andriej Gołubiew

GRUPA B

Wielka Brytania (nr 2): Laura Robson, Andy Murray

Włochy (nr 4): Francesca Schiavone, Potito Starace

Francja: Kristina Mladenović, Nicolas Mahut

USA: Bethanie Mattek-Sands, John Isner

Program:

1 styczeń 2011, Belgia - Australia

2 styczeń 2011, Serbia - Kazachstan

3 styczeń 2011, Wielka Brytania - Włochy i Francja - USA

4 styczeń 2011, Belgia - Kazachstan i Serbia - Australia

5 styczeń 2011, Włochy - USA i Wielka Brytania - Francja

6 styczeń 2011, Serbia - Belgia i Australia - Kazachstan

7 styczeń 2011, Wielka Brytania - USA i Włochy - Francja

8 styczeń 2011, Finał (zwycięzca grupy A - zwycięzca grupy B)

Źródło artykułu: